Prezes Stowarzyszenia Trójmorze Grzegorz Górny: spór w Turowie jest niepotrzebny. Polska i Czechy powinny współpracować w obliczu polityki klimatycznej UE

Podziel się tym wpisem:

Polska i Czechy są skazane na siebie przy negocjacji warunków w ramach europejskiego pakietu klimatycznego. Tylko w ten sposób oba kraje będą w stanie uzyskać korzystne dla siebie zapisy – napisał prezes Stowarzyszenia Trójmorze Grzegorz Górny na portalu wpolityce.pl. Dodał przy tym, że warto byłoby nakłonić także inne państwa do obrania wspólnego frontu w tej sprawie.


Publicysta zauważył, że program „Fit for 55″ w obecnej wersji z perspektywy ekonomicznej stanowiłby duży cios zarówno dla Pragi, jak i Warszawy. Polski i czeski rząd oczywiście chcą zielonej transformacji, ale tempo zmian jest „zabójcze” – ocenił prezes Stowarzyszenia Trójmorze.


Polska i Czechy powinny działać razem


Grzegorz Górny przypomniał w swoim tekście, że Czechy i Polska są krajami najbardziej uzależnionymi od węgla w całej Unii Europejskiej. Pełnomocnik rządu Republiki Czeskiej ds. Trójmorza Jan Sechter stwierdził w rozmowie ze mną, że nasze rządy powinny uformować „koalicję zdrowego rozsądku” i zachęcać do uczestnictwa w niej kolejne kraje – napisał stały publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wpolityce.pl.


„Z tego powodu w interesie Pragi leży również jak najszybsze wygaszenie obecnego konfliktu, niepotrzebnie zatruwającego stosunki z krajem, który już wkrótce może okazać się najbliższym sojusznikiem w kluczowym starciu na unijnej arenie. Świadomość tego mają politycy większości czeskich ugrupowań. Z Pragi coraz częściej dochodzą sygnały, że sytuacja wymknęła się spod kontroli i trzeba porozumieć się z Polską” – czytamy dalej w tekście Grzegorza Górnego.


Prezes Stowarzyszenia Trójmorze podkreślił jednocześnie, że obecnie w Czechach trwa kampania wyborcza i na jej finiszu nikt nie chce poruszać tak drażliwego, kontrowersyjnego tematu. Polska musi uzbroić się w cierpliwość, poczekać na wyniki i wtedy usiąść do stołu negocjacyjnego z nowym rządem – ocenił Grzegorz Górny.

.
Źródło: wpolityce.pl

Skip to content