Prezydenci Polski i Łotwy spotkali się z przedstawicielami Atlantic Council. Tematem rozmów Inicjatywa Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Andrzej Duda i Egils Levits wzięli udział w poświęconym Trójmorzu śniadaniu roboczym, które zorganizował think-tank Atlantic Council. Jak informuje Kancelaria Prezydenta RP, polski polityk wskazał na potencjał gospodarczy Inicjatywy i zachęcił zgromadzonych przedstawicieli amerykańskiego biznesu do inwestycji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Dyskusja odbyła się w Nowym Jorku, gdzie trwa Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Honorowymi jej gośćmi byli prezydenci Polski i Łotwy Andrzej Duda i Egils Levits oraz Kolinda Grabar-Kitarović, była prezydent Chorwacji. Warto zaznaczyć, że Levits to przedstawiciel kraju, który obecnie pełni prezydencję w Inicjatywie Trójmorza, z kolei Duda i Grabar-Kitarović są inicjatorami powstania formatu.

Andrzej Duda wskazał podczas swojego wystąpienia na znaczenie – gospodarcze i polityczne – stosunków transatlantyckich. Mówił też o celach „Inicjatywy Trójmorza jako formatu współpracy uzupełniającego w stosunku do integracji europejskiej”. Prezydent Polski nazwał ten format współpracy „żywym i elastycznym, budowanym w oparciu o zasady pragmatyzmu i realizmu w stosunkach międzynarodowych” – przekazała KPRP.

Polski przywódca podkreślił, że Inicjatywa Trójmorza ma duży gospodarczy potencjał. Zwrócił się do przedstawicieli amerykańskiego biznesu, by angażowali się w inwestycje w naszym regionie.

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Prezydenta RP Jakub Kumoch odnosząc się we wpisie na Twitterze, że gośćmi sesji strategicznej amerykańskiego think tanku byli prezydenci obu tych krajów, wskazał, że „Polska, jako inicjator Trójmorza, wspiera Łotwę w organizacji przyszłorocznego szczytu Inicjatywy”.

Z kolei polski wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz zamieścił wpis, w którym zaznaczył, że Atlantic Council „od lat jest jednym z głównych promotorów kooperacji państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej”.https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=true&embedId=twitter-widget-1&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1440355676203618305&lang=pl&origin=https%3A%2F%2Ftrimarium.pl%2Fprezydenci-polski-i-lotwy-spotkali-sie-z-przedstawicielami-atlantic-council-tematem-rozmow-inicjatywa-trojmorza%2F&sessionId=e42fe45246f42841081127ccd93eaf391b7d9fdc&theme=light&widgetsVersion=c8fe9736dd6fb%3A1649830956492&width=500px

Skip to content