Prezydent A. Duda nawołuje Litwę i Ukrainę do solidarności w obronie przed zagrożeniami z Rosji
20 grudnia na Ukrainie odbyło się spotkanie w ramach Trójkąta Lubelskiego z udziałem prezydentów: Polski Andrzeja Dudy, Litwy Gitanasa Nausedy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Temat przewodni to oczywiście współpraca na rzecz powstrzymana zagrożenia ze strony Federacji Rosyjskiej oraz ochrona Europy przed agresywną polityką Kremla.
Trójkąt Lubelski został ustanowiony 28 lipca 2020 roku przez ministrów spraw zagranicznych Litwy, Polski i Ukrainy. Kluczowy jest jego komplementarny potencjał polityczny, ekonomiczny i militarny. Trzy państwa stale odczuwają presję ze strony Federacji Rosyjskiej i dążą do umocnienia trójstronnego sojuszu, aby reagować nie tylko w ramach pojedynczych zrywów, ale również grupowo.
Prezydent A. Duda podczas konferencji w ukraińskiej Hucie mówił, że priorytetem dla wszystkich państw Trójkąta Lubelskiego jest powstrzymanie zagrożenia rosyjskiego i ochrona Europy przed agresywną polityką Kremla. Dodał, że obecnie dla każdego z trzech sojuszników najważniejsze jest rozmawianie o wspólnocie interesów i wspólnocie bezpieczeństwa tej części Europy (Środkowo-Wschodniej), a także pokazywanie solidarności podczas kryzysów.
Trzej prezydencji podpisali deklarację, która podsumowuje 30 lat relacji Polski, Litwy i Ukrainy, wyraża poparcie dla integralności Ukrainy oraz dla polskich i litewskich działań przeciwko operacjom Łukaszenki, jednocześnie wzywając do zdecydowanej postawy wobec Federacji Rosyjskiej. Głowy państw podkreśliły swoje oddanie i zaangażowanie na rzecz dalszego rozszerzania współpracy w takich dziedzinach jak bezpieczeństwo i obronność, gospodarka, energetyka, polityka zagraniczna, kwestie kulturowe i logistyczne. Warszawa i Wilno potwierdziły swoje poparcie dla idei akcesji Kijowa do UE i NATO. W deklaracji potwierdzono oddanie na rzecz ukraińskiej suwerenności, niezależności i integralności w uznanych przez społeczność międzynarodową granicach, włączając w to wody terytorialne. Zaapelowano do społeczności międzynarodowej o sankcje na Rosję w związku z agresją przeciwko Ukrainie i po raz kolejny wezwano Kreml do deeskalacji sytuacji poprzez wycofanie sił z okolic ukraińskich granic oraz z tymczasowo okupowanych terytoriów.
Nie zabrakło rozmów o kryzysie migracyjnym, gdzie po raz kolejny wskazano na fundamentalną rolę trzech państw w zatrzymywaniu nielegalnych grup oraz potrzebę podtrzymania współczesnej polityki migracyjnej. Prezydenci zaznaczyli, że ten atak hybrydowy ze strony reżimu Białoruskiego stanowi bezpośrednie zagrożenie dla bezpieczeństwa całej Europy. Padły także hasła potępienia dla Nord Stream 2, który zaburza kwestie bezpieczeństwa energetycznego dla Europy Środkowo-Wschodniej i należy powstrzymywać monopolizację rynku gazowego przez Rosję.
Kompleksowy plan wobec Ukrainy
Prezydent Zełeński podkreślił, że po raz pierwszy od uzyskania niepodległości zatwierdzono kompleksowy plan działania dla Ukrainy na arenie międzynarodowej tj.: Strategię Polityki Zagranicznej. Zwiększone zostanie zaangażowanie w Europie, a także w ramach NATO, wzmocniona będzie obecności wojskowa oraz zainteresowanie takimi regionami jak Bliski Wschód, Afryka i Ameryka Łacińska.
Wśród priorytetów dla trzech państw na kolejne miesiące wyróżniono: wzmocnienie bezpieczeństwa regionu, wzmocnienie bezpieczeństwa wewnętrznego każdego z członków, integracja Ukrainy z UE i NATO, rozwój współpracy gospodarczej oraz wspólne przeciwdziałanie zagrożeniom hybrydowym.
Dr Aleksander Olech – ekspert Portalu i Fundacji Trójmorze, a także Dyrektor Programu Bezpieczeństwa Europejskiego w Instytucie Nowej Europy. Specjalizuje się w tematyce zagrożeń dla bezpieczeństwa międzynarodowego.