Prezydent Andrzej Duda: kraje Trójmorza muszą realizować ambitną politykę klimatyczną

Podziel się tym wpisem:

– Klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski państw Inicjatywy Trójmorza – mówił prezydent Polski Andrzej Duda, jedyny przywódca tej części Europy, który wziął udział w organizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena szczycie klimatycznym.

Podczas swojego przemówienia Andrzej Duda stwierdził, że „Polska odgrywa bardzo aktywną rolę w globalnej polityce klimatycznej”. Przypomniał trzy światowe konferencje klimatyczne w Polsce, między innymi COP24 w Katowicach w 2018 r. – Dynamika nadana przez Polskę podczas COP24 przyczyniła się do tego, że Unia Europejska, jako pierwsza światowa gospodarka, przyjęła cel neutralności klimatycznej do 2050 roku oraz zwiększyła cel  redukcji emisji do roku 2030 do co najmniej 55 proc.. Polska partycypuje w tych ambitnych dążeniach – oświadczył prezydent Polski.

Zapowiedział także, że w Polska zamierza w ciągu dwóch najbliższych dekad „zbudować nowy, zeroemisyjny system energetyczny dzięki czemu udział węgla zmniejszy się z obecnych 70 do nawet 11 procent w 2040 roku”.

Ambitne założenia, sprawiedliwa transformacja

– Chciałbym nadmienić, że klimat jest przedmiotem wyjątkowej troski państw Inicjatywy Trójmorza – mówił Andrzej Duda, który niedawno rozmawiał z prezydentami Słowenii, Bułgarii i Litwy o transformacji energetycznej w regionie.

– W regionie Trójmorza jest dla nas jasne, że musimy realizować ambitną politykę klimatyczną opartą na zasadach sprawiedliwej transformacji, „just transition” – kontynuował prezydent. Zaznaczył, że wspomniane zasady transformacji mają „uwzględniać realia naszych państw oraz dobro naszych społeczeństw”.

Polityka klimatyczna wśród tematów Szczytu Trójmorza

Andrzej Duda przyznał, że podążanie taką ścieżką „to wyzwanie, w szczególności tam, gdzie istnieje konieczność głębokich przemian gospodarczych, w tym ewentualnych likwidacji gałęzi przemysłu, na przykład węglowego”. Wymienił Polskę i Bułgarię, jako kraje, które mogą to dotkliwie odczuć.

Prezydent nawiązał też do organizowanego w stolicy Bułgarii (kraj ten przewodzi pracom Inicjatywy w tym roku) szczytu Trójmorza. Wydarzenie, które odbędzie się latem w Sofii, ma być poświęcone także polityce klimatycznej. – Chcę jednak podkreślić, że wszyscy uznajemy cele klimatyczne wyznaczone w ramach Unii Europejskiej i wszyscy mamy ambicję, aby je zrealizować – mówił prezydent Polski.

Źródło: prezydent.pl

Fot. Jakub Szymczuk/KPRP

Skip to content