Prezydent Andrzej Duda rozpoczął wizytę w USA. Na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ poruszy ważne dla Trójmorza kwestie

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Z Warszawy do Nowego Jorku polecieli wspólnie prezydenci Polski, Mołdawii – Maia Sandu oraz Estonii – Kersti Kaljulaid.

Głównym celem wizyty jest udział w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Prezydent Andrzej Duda nie został zaproszony na spotkanie do Białego Domu. Stosunki z administracją Joe Bidena są nader chłodne po tym, jak Andrzej Duda udzielił bezpośredniego poparcia Donaldowi Trumpowi w wyborach prezydenckich.

Dodatkowo wzajemne relacje utrudnia uznanie przez Stany Zjednoczone dominującej roli Niemiec w Unii Europejskiej oraz milczące przyzwolenie na dokończenie budowy Nord Stream 2. Dlatego Polska także nie dąży do rychłego spotkania z przywódcą USA.

Zgromadzenie Ogólne ONZ a Trójmorze

W Nowym Jorku Andrzej Duda będzie poruszał kwestie ważne dla Trójmorza: sytuację na Ukrainie, wojnę hybrydową prowadzoną przez Białoruś oraz inne sprawy międzynarodowe.

Polski prezydent spotka się z prezydentem Brazylii Jairem Bolsonaro, prezydentem Turcji Tayyipem Recepem Erdoganem, prezydentem Mongolii Uchnaagijnem Chürelsüchem oraz sekretarzem generalnym ONZ Antonio Guterresem.

Odbędą się także rozmowy istotne dla Inicjatywy Trójmorza. Polska delegacja odbędzie rozmowy z przedstawicielami Atlantic Council oraz delegacjami Czarnogóry, krajów bałtyckich, Mołdawii i Gruzji. Prezydencka podróż potrwa do piątku.

Skip to content