Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Prezydent Andrzej Duda w liście do Joe Bidena: nasza współpraca w sprawie Trójmorza przynosi wymierne korzyści

Podziel się tym wpisem:

W ciągu ostatnich lat nasza współpraca miała zauważalne skutki na wielu obszarach, między innymi na „forum Inicjatywy Trójmorza” – ocenił prezydent Andrzej Duda w liście do prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena z okazji amerykańskiego Dnia Niepodległości.

Głowa polskiego państwa wymienia w wiadomości także wymierne efekty współpracy w kwestii usprawnienia Sił Zbrojnych czy energetyki. Prezydent przypomina zwłaszcza o rozwoju LNG czy energii jądrowej w Polsce.

Polska sojusznikiem Stanów Zjednoczonych

Andrzej Duda diagnozuje, że obecnie świat stoi przed wieloma zagrożeniami o charakterze ekonomicznym czy politycznym, czego przykładem jest walka z pandemią COVID-19. Prezydent podkreśla w liście, że w takim okresie szczególnie potrzeba wiarygodnych sojuszników i Polska jest właśnie takim sprzymierzeńcem dla Waszyngtonu. „Chcę Pana zapewnić, że Polska, jako wiarygodny sojusznik, jest i będzie solidarnie współdziałać ze Stanami Zjednoczonymi na rzecz pokoju i dobrobytu tak naszych Ojczyzn, jak i całej przestrzeni transatlantyckiej i społeczności międzynarodowej.” – czytamy w wiadomości skierowanej do Joe Bidena.

Prezydent Duda przywołuje zarazem niedawny szczyt NATO w Brukseli, gdzie rozmawiano między innymi o bezpieczeństwie obszaru wschodniej flanki Paktu. Te spotkania miały dużą wartość, bowiem pokazały, że mamy bardzo podobne poglądy w tym temacie – napisał Andrzej Duda. Polski prezydent ponadto wyraził w liście chęć kontynuacji bliskich relacji dwustronnych pomiędzy oboma państwami.

Wartości, które łączą

„Polskę i Stany Zjednoczone oprócz tradycyjnych i wielowiekowych więzów przyjaźni łączą wspólnie podzielane wartości, strategiczne partnerstwo, zobowiązania sojusznicze oraz braterstwo broni.” – wymienił w liście prezydent Polski. Ponadto wspomniał o amerykańskiej Polonii, która „stanowi nierozerwalny łącznik pomiędzy naszymi państwami i Narodami”, dzięki jednoczesnemu zaangażowaniu się w „życie polityczne po dwóch stronach Atlantyku”.

Andrzej Duda złożył także na ręce Joe Bidena najserdeczniejsze gratulacje dla całego kraju z okazji Święta Narodowego Stanów Zjednoczonych Ameryki – Dnia Niepodległości. „Najlepsze życzenia sukcesów i wszelkiej pomyślności dla Pana, Pana Rodziny i całego Narodu Amerykańskiego” – zakończył list prezydent Duda.

Źródło i fot.: prezydent.pl

Skip to content