Prezydent-elekt Czech złoży wizytę w Polsce

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W dniach 16-17 marca prezydent-elekt Czech Petr Pavel złoży wizytę w Polsce – poinformował podczas rozmowy z mediami w Pradze. Wizyta odbędzie się zaledwie kilka dni po oficjalnym zaprzysiężeniu Pavla na prezydenta Republiki Czeskiej.

Do zaprzysiężenia dojdzie w Pradze 9 marca.

Jeszcze podczas kampanii wyborczej, ubiegający się o urząd prezydenta Czech Pavel zapowiedział, że jego druga zagraniczna podróż odbędzie się do Warszawy. Prezydent-elekt jako pierwszy cel podróży zagranicznej uda się do Bratysławy, stolicy Słowacji – taki zwyczaj panuje w Czechach z uwagi na historyczne zależności obydwu krajów.

21 marca ma być w Berlinie.

Pavel zapowiedział, że podczas rozmowy z prezydentem Andrzejem Dudą w trakcie Konferencji Bezpieczeństwa w Monachium wspomniał także o nieformalnym, wspólnym spotkaniu z prezydentem Litwy Gitanasem Nausedą.

„Oczywiście jestem na to otwarty, bo uważam, że mamy wystarczająco dużo tematów do rozmów” – powiedział Pavel, odpowiadając na pytanie PAP.

Pavel poproszony został także o komentarz od wizyty Joe Bidena w Warszawie i Kijowie. Prezydent-elekt stwierdził, że od Joe Bidena spodziewa się zapewnienia, że „wszyscy jedziemy na tym samym wózku. Od Stanów Zjednoczonych po naszych europejskich sojuszników”.

Ponadto stwierdził, że spodziewa się dostarczenia Ukrainie – w krótkim czasie – „wszystkiego, co jest potrzebne do skutecznej obrony” przed inwazją Rosji.

PAP/twitter/

fot. twitter/@gloslivezaolzie

Skip to content