Autor: Redakcja

Prezydent Finlandii chce bliższej współpracy skandynawskich i bałtyckich

Podziel się tym wpisem:

W swoim przemówieniu prezydent Sauli Niinisto wyraził nadzieję, że współpraca między krajami Skandynawii i bałtyckimi w kwestiach bezpieczeństwa będzie jeszcze bliższa – podała fińska agencja informacyjna STT.

„Mamy to samo środowisko bezpieczeństwa także z państwami bałtyckimi. Chciałbym, aby dobrze funkcjonująca współpraca NB8 była coraz bardziej ukierunkowana na bezpieczeństwo. Współpraca między parlamentami jest już bliska, ale zachęcam do dalszego zacieśniania kontaktów i wymiany informacji oraz poglądów, na przykład między kluczowymi komisjami” – powiedział Niinisto w swoich uwagach wygłoszonych przed Radą Nordycką.

Prezydent Finlandii podkreślił także, że żyjemy w bardzo niebezpiecznych i niepewnych czasach.

„Sabotaż gazociągów i drony latające w pobliżu celów strategicznych to przykłady ataków hybrydowych, na które musimy być przygotowani już dziś. Nasza wymiana informacji jest ciągła. Zintensyfikowaliśmy współpracę w obszarach bezpieczeństwa dostaw i gotowości na sytuacje kryzysowe. Nasza infrastruktura krytyczna przekracza granice państw w wielu sektorach. Musimy współpracować, aby ją chronić. Kiedy przygotowujemy się razem, nasze bezpieczeństwo jest najsilniejsze” – powiedział.

Niinisto podkreślił także, że Rosja używa swojej broni energetycznej w nadziei, że jedność Zachodu zacznie pękać, a nasze (krajów nordyckich) poparcie dla Ukrainy osłabnie.

Współpraca największym spoiwem

„W tym miejscu robi się błędna kalkulacja. Historia pokazała, że ​​zarówno jako jednostki, jak i jako narody, znajdujemy w sobie siłę w sytuacjach kryzysowych. Razem możemy robić rzeczy, o których mogliśmy nawet nie wiedzieć. Ukraińcy są tego najlepszym przykładem. Wyzwania, przed którymi stoimy, są niewielkie w porównaniu z tym, przed którym stoi Ukraina. Głęboko wierzę, że nasz kręgosłup moralny się utrzyma” – powiedział.

Prezydent powiedział, że w ciągu tego roku często był pytany o to, co dla współpracy nordyckiej oznacza członkostwo Finlandii i Szwecji w NATO.

„Myślę, że odpowiedź jest jasna: nasza współpraca będzie się dalej pogłębiać. Mamy już szeroką współpracę między krajami nordyckimi w dziedzinie bezpieczeństwa i obrony. Nasze interesy są często podobne, a nasze zdolności są silne i komplementarne. Kiedy Finlandia i Szwecja przystąpią do NATO , nie będzie już pustych krzeseł nordyckich w Radzie NATO. Razem jesteśmy silnymi gwarantami bezpieczeństwa w naszym regionie i poza nim. W przyszłości będziemy dążyć do tego, aby cały sojusz czerpał korzyści z naszej współpracy” – powiedział.

baltictimes.com

fot. twitter/@niinisto

Skip to content