Prezydent RP Andrzej Duda: moim marzeniem jest, by Mołdawia była członkiem Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Podczas swojej wizyty w Kiszyniowie prezydent Polski Andrzej Duda zapowiedział pomoc jego kraju w „realizacji europejskich ambicji Mołdawii”. Mołdawska prezydent Maia Sandu deklarowała chęć zbliżenia z Zachodem i udziału w takich projektach, jak Inicjatywa Trójmorza.

Andrzej Duda mówił o „pełnym otwarciu, jeśli chodzi o udzielenie pani prezydent i rządowi pomocy w reformach, które trzeba dokonać w Mołdawii”. Wskazał na transformacyjne doświadczenie polskiego państwa w ostatnich trzydziestu latach. – Chcemy pomóc w realizacji europejskich ambicji Mołdawii, a przede wszystkim mołdawskiego społeczeństwa – wskazał Andrzej Duda.

Mołdawia członkiem Trójmorza? Andrzej Duda: to moje marzenie

Jego zdaniem wybory prezydenckie i parlamentarne w tym kraju (wygrane przez prozachodni obóz) pokazały wolę mieszkańców kraju, którzy „chcą zmierzać w kierunku europejskim”.

– Moim marzeniem jest, aby Mołdawia stała się nie tylko partnerem Trójmorza, ale i członkiem tej wspólnoty – powiedział prezydent Polski. Przypomniał, że kraje Inicjatywy to też państwa UE. – Bardzo ważne, abyśmy rozwijali nasze kraje i budowali w naszej części Europy strefę szeroko pojętego bezpieczeństwa: militarnego, energetycznego, cyfrowego – oświadczył Andrzej Duda.

Maia Sandu chce zbliżenia jej kraju z Zachodem

Maia Sandu deklarowała, że nowy rząd w Kiszyniowie chce „zrealizować nadzieję obywateli Mołdawii”, dać im „szansę na dobre życie i rozwój w kraju”. Podziękowała za „wsparcie i pomoc” Polski na arenie międzynarodowej. Podkreśliła, że jej kraj dalej będzie prowadził dialog z Brukselą i działać w ramach Partnerstwa Wschodniego.

Mołdawska przywódczyni wskazała, że jej kraj chce uczestniczyć w różnorodnych inicjatywach, które mają wzmocnić jej kraj pod względem gospodarki i bezpieczeństwa. – Jedną z takich inicjatyw jest Trójmorze, które uzupełnia infrastrukturę w regionie trzech mórz: Czarnego, Adriatyckiego i Bałtyckiego – wskazała. To właśnie m.in. współpracując z takimi formatami, następować będzie proces integracji Mołdawii z Zachodem i UE.

Skip to content