Prezydent RP Andrzej Duda: strategiczne cele Trójmorza wiążą się nieodłącznie z bezpieczeństwem regionu

Podziel się tym wpisem:

– Postrzegam Inicjatywę Trójmorza jako najbardziej reprezentatywną formułę pogłębionej integracji państw naszego regionu w ramach Unii Europejskiej oraz wzmacniania więzi transatlantyckich – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda podczas konferencji GLOBSEC. 

Prezydent zastanawiał się w swoim przemówieniu podczas konferencji w stolicy Słowacji, Bratysławie, nad istnieniem „wyjątkowego, unikalnego sposobu”, który pozwoli odbudować się po pandemii koronawirusa państwom naszego regionu. Jego zdaniem „istnieje taka droga”, a jest nią Inicjatywa Trójmorza.

„Narody, które nie boją się wyzwań”

Andrzej Duda nazwał Trójmorze „formatem współpracy regionalnej uzupełniającym w stosunku do integracji unijnej oraz zakładającym zacieśnienie strategicznej kooperacji na kierunku transatlantyckim”. – Mamy szczęście, że obszar ten, o którym mówimy, Europę Centralną, Europę Środkową, zamieszkują narody wyjątkowo ambitne, pracowite i kreatywne. Narody, które niejedno przeżyły, które nie boją się wyzwań. Chcemy wykorzystać tę pozytywną energię, która przenika cały region trójmorski – stwierdził.

W opinii głowy polskiego państwa Inicjatywa wciąż się rozwija i zyskuje kolejne „instrumenty i mechanizmy”, które poszerzają jej funkcjonalność, a także „nadają jej walor dojrzałości”. Za najważniejsze takie narzędzie prezydent uznał Fundusz Inwestycyjny Inicjatywy Trójmorza. Pozwolił on rozpocząć, jak podkreślał, „współfinansowanie projektów o zasięgu regionalnym”.

– Ale są również inne narzędzia: indeks giełdowy CEEplus, Forum Regionów Trójmorza połączone z Samorządowym Kongresem Gospodarczym, a także Forum Biznesu Inicjatywy Trójmorza organizowane co roku na marginesie kolejnych szczytów – mówił w Bratysławie Andrzej Duda.

„Najbardziej reprezentatywną formułę pogłębionej integracji państw regionu w ramach UE”

Prezydent Polski wskazał na zainteresowanie współpracą z formatem partnerów zewnętrznych z różnych stron świata. Wskazał w tym kontekście na Japonie, Grecję czy Wielką Brytanię, ale też partnerów strategicznych Trójmorza: UE, USA czy Niemiec. Podkreślił, że „głęboko wierzy w sens tej współpracy”. – Postrzegam Inicjatywę Trójmorza jako najbardziej reprezentatywną formułę pogłębionej integracji państw naszego regionu w ramach Unii Europejskiej oraz wzmacniania więzi transatlantyckich – oświadczył.

– W tym kontekście warto podkreślić, że wszystkie trzy strategiczne cele Inicjatywy, tj. rozwój infrastruktury transportowej, energetycznej oraz cyfrowej, nieodłącznie wiążą się z bezpieczeństwem – powiedział Andrzej Duda podczas GLOBSEC. Jak przekonywał, jeśli pojawiłyby się kolejne kryzysy, jedynie region „silny gospodarczo i dobrze zintegrowany” może się z nimi uporać.

Źródło: prezydent.pl

Fot. Marek Borawski/KPRP

Skip to content