Prezydent RP: Inicjatywa Trójmorza ma gigantyczny potencjał

Podziel się tym wpisem:

– W okresie ostatnich 15 lat, nie licząc kryzysu związanego z pandemią, państwa Trójmorza rozwijały się najbardziej dynamicznie w Europie – podkreślił prezydent Polski Andrzej Duda otwierając II Forum Regionów Trójmorza, które odbywa się w Lublinie.

Prezydent, który objął nad wydarzeniem patronat honorowy przypomniał, że „Inicjatywa Trójmorza to 112 mln mieszkańców oraz 30 proc. terytorium Unii Europejskiej”, a więc „naprawdę olbrzymi, gigantyczny potencjał”.

Wskazał na szybką dynamikę rozwoju krajów regionu, zwłaszcza w ostatnich piętnastu latach. Podkreślił, że „w absolutnej większości” kraje Trójmorza mają wspólną historię.

– Wszyscy wyszliśmy zza żelaznej kurtyny, nasze społeczeństwa są złaknione tego, aby osiągnąć poziom życia taki, jaki jest na zachodzie Europy, a ludzie u nas przyzwyczajeni są do ciężkiej pracy i gotowi są ciężko pracować, aby osiągnąć sukces – mówił.

Ambicja – najpotężniejszy kapitał

Andrzej Duda jest zdania, że obywatele krajów Trójmorza to osoby o „ogromnej ambicji i woli”. Stanowi to „nasz najpotężniejszy kapitał”. Kapitał, którego zmarnowanie, jak przekonywał byłoby „byłoby błędem, którego nigdy by nam nie wybaczono”.

– Kraje członkowskie Inicjatywy są coraz częściej postrzegane jako motor napędowy gospodarki europejskiej oraz, co przede wszystkim dla nas ważne, atrakcyjne miejsce do inwestowania – oświadczył polski prezydent. Zaznaczył, że Trójmorze to „absolutny priorytet” międzynarodowej części jego prezydentury.

Samorządowy Kongres Gospodarczy II Forum Regionów Trójmorza potrwa do jutra. Jego partnerem medialnym jest portal Trójmorze. Partnerem merytorycznym z kolei – Fundacja Trójmorze.

Skip to content