Prezydent RP: podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa to jeden z celów Inicjatywy Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

– Działania hybrydowe i ataki cybernetyczne wrogich aktorów międzynarodowych sprawiają, że region Trójmorza, jest szczególnie narażony na zagrożenia w cyberprzestrzeni – powiedział prezydent Polski Andrzej Duda podczas Europejskiego Forum Cyberbezpieczeństwa CYBERSEC CEE Regions&Cities w Krynicy.

Podczas swojego wystąpienia Andrzej Duda mówił o tym, że „rozwój cyberprzestrzeni to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stoi dzisiaj ludzkość”. Podkreślał wspólne działania w tej sferze w ramach NATO i UE, ale także Inicjatywy Trójmorza.

Rozwój infrastruktury i sieci

– Podnoszenie poziomu cyberbezpieczeństwa jest także jednym z celów Inicjatywy Trójmorza. Mówimy tam o rozwoju infrastruktury, ale mówimy tam również o rozwoju sieci i bezpieczeństwie sieci, wszelkich sieci – z jednej strony sieci energetycznych, dotyczących różnej energii: gazowej, elektrycznej, ale także i sieci teleinformatycznych – oświadczył prezydent Polski.

Polityk przypomniał, że transformacja cyfrowa to jeden z filarów współpracy trójmorskiej dwunastki – obok transportu i energetyki. Wskazał, że region Trójmorza jest „szczególnie narażony” na ataki w przestrzeni cyfrowej. – Skala i charakter tych zagrożeń powodują, że konieczna jest współpraca państw o wspólnych wartościach i spójnej tożsamości w zakresie zapewnienia wiarygodnej i bezpiecznej infrastruktury oraz szybkiego postępu w dziedzinie technologii informatycznej – podkreślił.

„Rosnąca świadomość konieczności współpracy”

Andrzej Duda przekonywał także, że w ramach tej współpracy, kraje Inicjatywy wspierają regionalną branżę informatyczną i promują jej przedstawicieli na świecie.

– Cieszę się, że tematyka cyfryzacji i cyberbezpieczeństwa jest w tak dużym stopniu obecna w naszych rozmowach w naszej współpracy. Chcę tu przede wszystkim podkreślić szczególne zaangażowanie Estonii i osobiste Pani Prezydent Kersti Kaljulaid w działania na rzecz smart connectivity – stwierdził prezydent. Zaznaczył też, że powołanie koalicji cyfrowej krajów Trójmorza (CEE Digital Coalition) przyczynia się do zwiększania świadomości stojących przed regionem wyzwań i „konieczności współpracy”, „a wśród globalnych partnerów międzynarodowych zainteresowanie naszym regionem”.

Źródło: prezydent.pl

Fot. Marek Borawski/KPRP

Skip to content