Autor: Jakub Lachert

Prokurator Generalny aresztowany w Mołdawii

Podziel się tym wpisem:

5 października, mołdawska prokuratura, zajmująca się zwalczaniem korupcji, zatrzymała na 72 godziny Prokuratora Generalnego Alexandra Stoianoglo, który został oskarżony o nadużycia swojego urzędu oraz korupcję. Stoianoglo został wybrany na swój urząd w 2019 roku przez parlament zdominowany przez Partię Socjalistów Republiki Mołdawii.

Aresztowanie Alexandra Stoianogolo wpisuje się w obietnicę, złożoną wyborcom przez rząd Partii Akcji i Solidarności,  oczyszczenia wymiaru sprawiedliwości z oligarchicznego układu, którego były już Prokurator Generalny był częścią.  Przed zatrzymaniem Stoianoglo został zawieszony w obowiązkach po tym, jak szef Komisji Bezpieczeństwa i Obrony w parlamencie Lilian Carp złożył wniosek w tej sprawie do Najwyższej Rady Prokuratorów, CSP.

Minister Sprawiedliwości Mołdawii Sergiu Litvinenco  stwierdził, że Stoiangolo był „marionetką” w rękach układu oligarchicznego okresu rządów socjalistów. Litvinenco jednocześnie dodał, że Stoiangolo przekroczył „czerwoną linię” kiedy zaczął wykorzystywać swoją funkcję do celów prywatnych oraz działań korupcyjnych.

Z kolei Stoiangolo określa działania prokuratury powrotem do czasów rządów Plahotniuca (2015-2019), kiedy to wszystkie instytucje podlegały kontroli politycznej. Takie działania mają przedstawić obecną walkę z korupcją rządu Partii Akcji i Solidarności jako walkę polityczną z opozycją.

Lista zarzutów wobec Stoiangolo

Wobec byłego Prokuratora Generalnego zostały postawione 4 zarzuty. Stoiangolo wykorzystywał poufne informacje w śledztwie, które go bezpośrednio dotyczyło, z nagrań swojego poprzednika Viorela Morariego z różnymi osobami z organizacji pozarządowych i mediów. Stoianoglo jest również oskarżany o  wprowadzanie niekorzystnych poprawek w ustawie o zapobieganiu i zwalczaniu praniu pieniędzy i finansowania terroryzmu. Według poprawek Prokuratora Generalnego firmy nie będące rezydentami podatkowymi w Mołdawii, a którym zostały zablokowane rachunki przez odpowiednie służby, mogły łatwo odblokować swoje finanse poprzez procedurą odwoławczą do banku. Kolejny zarzut formułowany przez Lilina Carpa dotyczy powiązań biznesowych żony Stoiangolo z oligarchą Veaceslavem Platonem, który został zwolniony z więzienia 15 czerwca przez Prokuratora Generalnego. Według dziennikarskiego dochodzenia brytyjskich mediów Platon był „architektem” ogromnej operacji polegającej na praniu miliardów dolarów w gotówce pochodzącej z Rosji.

Spór polityczny w sprawie Stoiangolo

Igor Dodon przywódca opozycyjnego bloku Komunistów i Socjalistów wziął w obronę byłego Prokuratora Generalnego twierdząc, że aresztowanie Stoiangolo było motywowane politycznie. Taka reakcja Dodona wydaje się uzasadniona ponieważ działania rządu godzą w ład polityczny stworzony pod rządami Socjalistów.

Skip to content