Autor: dr Tomasz Teluk

Prorosyjscy politycy sprawiają problemy Łotwie

Podziel się tym wpisem:

Łotewski Sejm zajmie się sprawą immunitetu posłanki Gloriji Grewcowej, znanej z kontrowersyjnych wypowiedzi, natomiast Parlament Europejski wybrał na sprawozdawcę budżetowego prorosyjskiego polityka Nilsa Uszakowa.

Sprawa Grewcowej z partii „Dla Stabilności!” dotyczy składania fałszywych oświadczeń Centralnej Komisji Wyborczej. Śledztwo w tej sprawie prowadzi Policja Państwowa. Prokurator zarzuca, że posłanka podała nieprawdziwe informacje dotyczące pracy i wykształcenia za co grozi odpowiedzialność karna.

Grewcowa twierdzi, że pracowała jako ładowacz drewna opałowego, co nie znajduje pokrycia w faktach. W oświadczeniu złożonym przed wyborami napisała także, że studiowała na wyższej uczelni i została nauczycielką, jednak w archiwum szkoły nie ma żadnej informacji ani o jej studiach, ani o ich zakończeniu.

Posłanka znalazła się na cenzurowanym z racji jej działalności w mediach społecznościowych. Szczególnie aktywna jest na kanale Telegram i na tiktoku, gdzie nagrywa krótkie filmiki w języku rosyjskim. Znana jest z jawnie prorosyjskich wypowiedzi i partia „Dla Stabilności!” otrzymała już z tego powodu ostrzeżenie ze strony Państwowej Służby Bezpieczeństwa (VDD).

Wypowiedzi Grewcowej odzwierciedlały rosyjską i białoruską propagandę oraz były wykorzystywane przez rosyjskie media do dezinformacji i dezinformacyjnej walki z Zachodem. Jest to złamanie obowiązującego na Łotwie prawa, za co grożą surowe konsekwencje. Partia „Dla Stabilności!” posiada obecnie 11 miejsc w Sejmie.

Z kolei Nils Uszakow z prorosyjskiej partii „Zgoda” został wybrany w Europarlamencie jako sprawozdawca budżetowy na 2024 r. To już drugi raz, gdy PE wybiera na to stanowisko Łotysza. Pierwszym był Valdis Dombrovskis. Uszakow będzie także odpowiedzialny za budżety innych instytucji – Europejskiego Komitetu Regionów, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Służby Działań Zewnętrznych UE, Trybunału Sprawiedliwości UE, Rzecznika Praw Obywatelskich UE, Rady Ochrony i Trybunału Obrachunkowego – poinformowało biuro posła.

Nie byłoby w tym nic zdrożnego, gdyby nie kontrowersyjna działalność Uszkowa jako polityka na Łotwie i byłego, długoletniego burmistrza Rygi. Uszakow aktywnie działał na rzecz współpracy z Rosją. Był bohaterem skandalu korupcyjnego, związanego z ustawianiem przetargów. Za jego kadencji miała miejsce także największa katastrofa budowlana w tym kraju. Gdy zawalił się dach w centrum handlowym Maxima zginęło 45 osób a 36 zostało rannych.

Uszakow postulował zmianę ulicy Dżochara Dudajewa w stolicy Łotwy, pierwszego prezydenta Czeczenii, bo ta nie podobała się Rosjanom. Spotykał się także w Rosji z Władimirem Putinem. Putina nazwał „najlepszym rosyjskim prezydentem dla Łotwy”. Wspierał także budowę gazociągu Nord Stream. Po agresji na Krym w 2014 r. krytykował Unię Europejską za sankcje nałożone na Rosję.

Skip to content