Prowokacje ze strony Rosji i wagnerowców? Rozbito dużą siatkę szpiegowską

Podziel się tym wpisem:

W rozmowie z Programem 1 PR szef MON Mariusz Błaszczak podkreślił, że polskie służby spodziewają się prowokacji ze strony Rosji. „Dlatego polskie służby pracują nieustannie” – dodał.

„Musimy mieć świadomość tego, że np. ściągnięcie na Białoruś kilku tysięcy wagnerowców również stanowi zagrożenie dla naszego kraju” – podkreślił.

Duża siatka szpiegowska

ABW oraz Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej rozbiła największą w historii siatkę rosyjskich szpiegów działających na terytorium Polski.

W sumie, w wyniku działań służb od marca do lipca 2023 roku zatrzymanych zostało 15 osób. Usłyszały one zarzuty szpiegostwa na rzecz rosyjskiego wywiadu (GRU).

„To była siatka ludzi, niewątpliwie zorganizowana przez Kreml, której zadaniem było doprowadzenie do zamachów terrorystycznych, żeby zdestabilizować Polskę” – powiedział szef MON. „Mamy świadomość tego, że próby odbudowy imperium rosyjskiego są groźne dla Polski” – dodał.

Ich działanie – jak podkreślił szef MON było skierowane „przeciwko wolności Polski”. Dodał, że „imperium rosyjskie zawsze zagrażało niepodległości naszej ojczyzny”.

„Rosjanie zawsze dopuszczali się zbrodni wojennych, dopuszczają się zbrodni wojennych na Ukrainie” – zwrócił uwagę minister Mariusz Błaszczak.

Prowokacje rosyjskie

Minister pytany o możliwość wystąpienia rosyjskich prowokacji zaznaczył, że nasze służby spodziewają sję takich sytuacji.

Wczoraj mieliśmy posiedzenie Komitetu do spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych, któremu przewodniczę, z udziałem szefów służb. Tam omawialiśmy zagrożenia. Musimy mieć świadomość tego, że np. ściągnięcie na Białoruś kilku tysięcy wagnerowców również stanowi zagrożenie dla naszego kraju, stąd też moja decyzja, żeby przerzucić oddziały wojskowe z zachodu Polski na wschód Polski. W dwóch garnizonach są te oddziały, które zostały skierowane z zachodu na wschód – w Białej Podlaskiej i w Kolnie” – poinformował ministe obrony narodowej.

Jak podkreślił, głównym zadaniem tych żołnierzy jest ćwiczenie, ostraszanke agresora oraz pokazanie Rosji, że nie należy przekraczać polskiej granicy”.

Polskieradio24.pl/pap

fot. Twitter/@mblaszczak

Skip to content