Sytuacja w regionie, poparcie dla europejskich aspiracji Bałkaznów Zachodnich oraz unijna konferencja o przyszłości Europy – to niektóre tematy, które poruszyli podczas swojego spotkania przewodniczący parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej. – Zgadzamy się we wszystkich kwestiach istotnych dla naszego regionu – oświadczyła marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek.
Spotkanie odbyło się w piątek w Zamku Topacz na Dolnym Śląsku. Polskę reprezentowali Elżbieta Witek i Tomasz Grodzki, Czechy – przewodniczący Senatu Republiki Czeskiej Miloš Vystrčil oraz Izby Poselskiej Republiki Czeskiej Radek Vondráček. Natomiast węgierskie Zgromadzenie Narodowe reprezentował László Kövér, a słowacką Radę Narodową – Boris Kollár.
Zagrożenia dotykające UE
Elżbieta Witek zaznaczyła, że szczyt był pierwszym bezpośrednim spotkaniem w czasie polskiej prezydencji. – Zajęliśmy się istotnymi kwestiami, które odnoszą się do zagrożeń związanych nie tylko z Europą Środkowo-Wschodnią, ale też dotykających Unię Europejską – powiedziała po spotkaniu marszałek Sejmu. – Omawialiśmy to, co się dzieje na Białorusi i znaczenie walki tamtejszej opozycji – dodała Elżbieta Witek.
Podczas drugiej części obrad przedstawiciele państw Grupy V4 zastanawiali się nad, zainicjowaną niedawno w ramach Unii Europejskiej, konferencją w sprawie przyszłości Europy. Marszałek Witek zaznaczyła, że ta przestrzeń do dyskusji powinna być otwarta na wszystkie opinie, również krytyczne. Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zwrócił m.in. uwagę na wspólny głos Grupy w kwestiach obronnych. – Wspólna jednoznaczna odpowiedź to poważny sygnał nie tylko z perspektywy V4, ale całego NATO. Dzisiaj wyzwaniem są cyberataki – musimy być gotowi, żeby się bronić przed wszelkimi wrogimi działaniami o naturze hybrydowe – powiedział.
Treść oświadczenia
Przewodniczący parlamentów państw Grupy V4 wystosowali oświadczenie, w którym odnieśli się między innymi do działań Białorusi i Rosji. „Apelujemy o przeprowadzenie wolnych i sprawiedliwych wyborów prezydenckich na Białorusi, uwolnienie wszystkich więźniów politycznych, w tym dziennikarzy i przedstawicieli mniejszości narodowych, powstrzymanie się od represji wobec społeczeństwa obywatelskiego oraz pociągnięcie do odpowiedzialności osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka” – czytamy w komunikacie.
W oświadczeniu znalazły się również wyrazy poparcia dla integracji europejskiej Bałkanów Zachodnich, a także zaniepokojenie trwającym konfliktem na Ukrainie czy sytuacją w Mołdawii oraz Gruzji.
Przewodniczący parlamentów Grupy Wyszehradzkiej postanowili także uhonorować trzydziestolecie powstania tego formatu geopolitycznego. Przedstawiciele państw podkreślili, że „ta współpraca dobrze przysłużyła się interesom narodów, przyczyniła się do wejścia w skład NATO i Unii Europejskiej oraz pozwoliła na budowanie w ich ramach własnej pozycji”.