Przygotowanie połączenia energetycznego z Ukrainą możliwe jeszcze w tym roku

Autor: Redakcja Portalu Trójmorze
Podziel się tym wpisem:
Pełnomocnik ministra klimatu i środowiska ds. bezpieczeństwa energetycznego Wojciech Krawczyk w radiowej Jedynce mówił o przygotowanie interkonektora, który umożliwi wymianę energii elektrycznej między Polską a Ukrainą. Ma to być kwestia kilku miesięcy.

Portal ISB news relacjonuje:

„Taki kierunek jest możliwy. Stworzenie dobrego połączenia intekonektorem, które umożliwi wymianę energii elektrycznej między Polską, a Ukrainą to kwestia kilku miesięcy, może końcówki tego roku” – powiedział Krawczyk w radiowej Jedynce, pytany o dostawy energii z ukraińskiej elektrowni jądrowej Chmielnicka.

W jego ocenie, sprzedaż przez Ukrainę nadwyżek energii będzie „działać stabilizująco w obie strony”.

Wyjaśnił, że chodzi zarówno o rynek polski i rynek innych krajów europejskich, jak i o rynek ukraiński.

Kilkanaście dni temu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podała na Twitterze, że polski rząd dąży do jak najszybszego przywrócenia połączenia z Ukrainą z pomocą przebudowanej linii Rzeszów – elektrownia jądrowa Chmielnicka na napięciu 400 kV.

Informowała wówczas, że do przebudowy linii z napięcia 750kV na 400 kV może dojść do końca 2022 r.

W kwietniu br. Polskie Sieci Elektroenergetyczne (PSE) informowały, że przywrócenie połączenia z Ukrainą za pomocą linii energetycznej 750 kV Rzeszów-Chmielnicka w obecnym kształcie nie jest możliwe ze względu m.in. na uwarunkowania techniczne i normy środowiskowe.

PSE przypomniało jednocześnie, że w projekcie Planu Rozwoju Systemu Przesyłowego (PRSP) na lata 2023-2032 operator zakłada przebudowę linii 750 kV na odcinku Rzeszów-Jarosław na napięcie 400 kV. Dodatkowo operator zakłada m.in. budowę stacji 400/110 kV Jarosław wraz z wprowadzeniem linii Rzeszów-Chmielnicka przełączonej na napięcie 400 kV, czy rozbudowę rozdzielni 400 kV w stacji Rzeszów. „

Źródło: ISBnews (14.06.2022)

Byłby to kolejny krok w kierunku dywersyfikacji infrastruktury energetycznej Polski i krajów regionu, po zeszłomiesięcznym oddaniu do użytku gazociągu Polska-Litwa, czyli transgranicznego interkonektora łączącego systemy przesyłowe gazu Polski i Litwy (GIPL).

Skip to content