Pstryczek w nos Rosjan

Podziel się tym wpisem:

Estońska agencja BNS poinformowała, że organizowana w 2024 roku defilada wojskowa z okazji Dnia Zwycięstwa 23 czerwca, przejdzie ulicami większościowo rosyjskiej i położonej na granicy z Rosją Narwy.

Para organizowana jest co roku w Estonii przez ochotnicze wojska obrony terytorialnej Kaitseliit. Święto to upamiętnia zwycięstwo wojsko estońskich i ich sojuszników nad Bałtycką Landeswehrą w bitwie pod Kiesią w 1919 roku.

Różne miasta, cel ten sam

Wcześniej obchody Dnia Zwycięstwa były organizowane w Narwie w 1996 roku. Do tradycji jaką jest defilada wojskowa powrócono w kraju tuż po zakończeniu sowieckiej okupacji. Pierwszą defiladę wojskową zorganizowano przed pałacem prezydenckim w Tallinie w 1992 roku, po tym jak Estonia odzyskała niepodległość. Na przestrzeni w sumie 31 lat, defilada odbywała się w różnych miastach kraju oraz na największej estońskiej wyspie: Saaremie. Wtedy odbyła się w formie parady morskiej.

***

Narwa to trzecie co do wielkości miasto w Estonii. Jest położona przy rzece Narwie. Na drugim brzegu położona jest Rosja. Zdecydowana większość mieszkańców mówi po rosyjsku.

Pap

Fot.Image by nikitabuida on Freepik

Skip to content