Rail Baltica na Ukrainę? Prezydent Litwy nie wyklucza
Przedłużenie linii kolejowej Rail Baltica na Ukrainę byłoby znacznym impulsem do odbudowy zniszczonego wojną kraju i sprzyjałoby jego pełnej integracji z Europą – powiedział prezydent Litwy Gitanas Nauseda po spotkaniu z prezydentem Łotwy Egilsem Levitsem i prezydentem Estonii Alarem Karisem.
Nauseda wskazała, że strategiczne znaczenie Rail Baltica znacznie wzrosło, ponieważ linia kolejowa może służyć również do zapewnienia szybkiego transportu wojsk. Prezydent Litwy podkreślił, że należy przyspieszyć przygotowania, aby budowa mogła ruszyć już w 2024 r. „Trzeba także zrobić wszystko co możliwe, by zapewnić finansowanie unijne dla projektu” – dodał.
Wzmocnienie krajów bałtyckich
Prezydent Litwy powiedział na konferencji prasowej, że poniedziałkowe rozmowy trzech prezydentów krajów bałtyckich w Rydze dotyczyły wzmocnienia bezpieczeństwa i obrony państw bałtyckich w obliczu trwającej wojny Rosji na Ukrainie. Rozmowy dotyczyły także przygotowań do kolejnego szczytu NATO, którego gospodarzem będzie Wilno w 2023 roku.
Bałtyccy prezydenci rozmawiali także o zbliżającym się przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO oraz konieczności przeznaczania przez członków Sojuszu co najmniej 2 proc. PKB na obronność. Nauseda zauważył, że Litwa zwiększyła swój budżet obronny do 2,5 procent PKB i jest gotowa do dalszego zwiększania wydatków na obronę.
Łotewski prezydent Levits zaznaczył, że w tym roku kraje bałtyckie stanęły przed zupełnie nowymi wyzwaniami. Zaznaczył, że NATO zwiększyło swoją obecność na wschodniej flance, szczególnie w krajach bałtyckich.
„Rozmawialiśmy o tym, jak NATO będzie tu działać, jak będzie wzmacniać swoją obecność w Estonii, na Łotwie i Litwie. Rozmawialiśmy o tym, co my sami musimy zrobić, aby poprawić sytuację bezpieczeństwa. Przypomnę, że po szczycie NATO w Madrycie zobowiązaliśmy się do budowy nowego poligonu. To dla nas ważne zadanie do wykonania, abyśmy mogli gościć grupę bojową NATO wielkości brygady” – powiedział prezydent Łotwy.
Rail Baltica na Ukrainę
Levits podkreślił również znaczenie Rail Baltica, mówiąc, że pierwotnie planowano ją jako projekt gospodarczy niezbędny dla rozwoju państw bałtyckich, ale teraz stała się ona również projektem strategicznym dla wojska.
„Zrobimy wszystko, aby jak najszybciej zakończyć projekt Rail Baltica. To samo dotyczy planowanej na 2025 rok desynchronizacji sieci elektroenergetycznej. Postaramy się zakończyć ją wcześniej, aby zapewnić niezależność energetyczną od Rosji” – powiedział Levits.
Prezydent Estonii powiedział na konferencji prasowej, że współpraca państw bałtyckich pomaga radzić sobie z trudnościami i zagrożeniami, a także zapewnia pomyślniejszą i bezpieczniejszą przyszłość narodom bałtyckim. Karis wezwała do uświadomienia sobie, że stoimy w obliczu poważnych zagrożeń.
BalticTimes.com