Rekordowy budżet na Siły Zbrojne RP w 2023 roku

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

„Rekordowy budżet na Siły Zbrojne RP w 2023 roku” – napisał wicepremier i szef MON Mariusz Błaszczak na Twitterze. Wcześniej rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na rok 2023.

We wtorek premier Mateusz Morawiecki poinformował, że rząd przyjął projekt ustawy budżetowej na 2023 rok.

„To ambitny budżet na trudne czasy” – podkreślił. Premier mówił na konferencji prasowej, że w zaplanowanym na najbliższe dwa lata budżecie państwa zaplanowana najdalej idąca rewolucja.

Ogromny wzrost nakładów na zbrojenia

„Ten rok zamkniemy budżet obrony narodowej na poziomie ok. 58 mld zł, a na przyszły rok planujemy 98 mld zł” – poinformował. Dodał, że oprócz budżetu na regularną armię planujemy dodatkowe 30-40 mld zł na zakup uzbrojenia za granicą.

Na konferencji prasowej Mariusz Błaszczak podkreślił, że dzięki „stabilnym finansom publicznym, mamy możliwość znaczącego wzmacniania armii. Jest plan zrekrutowania ok. 20 tys., nie wliczając w to Wojsk Obrony Terytorialnej”. Jak podkreślił, jest to „budżet bezpieczeństwa Polski”.

– My chcemy pokoju, dlatego szykujemy się do wojny w myśl tej starej łacińskiej zasady. To są wydatki, które Polska powinna ponieść, żeby wzmocnić polskie siły zbrojne – powiedział szef MON.

W 2023 roku, zgodnie z zapowiedziami, Polska osiągnie 3 proc. PKB nakładów na obronność. Szef MON odniósł się także do krytyki, która spływa na resort obrony. – Ci wszyscy, którzy atakują wyposażanie wojska w nowoczesny sprzęt działają na niekorzyść państwa. Mamy świadomość, że jeśli sami nie zadbamy o nasze bezpieczeństwo to nikt inny tego obowiązku za nas nie wypełni – stwierdził.

fot. twitter/@1WBPanc

Skip to content