Rekordowy odsetek obywateli Republiki Mołdawii chce zjednoczenia z Rumunią

Podziel się tym wpisem:

Z sondażu przeprowadzonego w marcu przez ośrodek badania opinii publicznej iDataPlex wynika, że 44 proc. ludności Mołdawii chce zjednoczenia z Rumunią. To rekord od czasu, kiedy zaczęto prowadzić tego typu badania demoskopijne.

Po raz pierwszy zdarzyło się, że liczba zwolenników integracji z Rumunią przewyższyła liczbę tych, którzy opowiadają się za wejściem do rosyjskiej przestrzeni gospodarczej (w marcu 40,9 proc.). Jeszcze w styczniu odsetek zwolenników opcji prorumuńskiej wynosił 37,5 proc., zaś opcji prorosyjskiej – 48 proc.  

Warto przypomnieć, że sondaże z lat 2009-2010 pokazywały, iż zwolennicy integracji z Rumunią stanowią zaledwie od 3 do 5 proc. mołdawskiego społeczeństwa. W ciągu ostatniej dekady ich liczba wzrosła aż dziesięciokrotnie. Jest to stały trend, który w ostatnich miesiącach nabrał przyspieszenia w związku z konfrontacją między prozachodnimi i prorosyjskimi siłami politycznymi. Najnowsze badania pokazują również, że 27,4 proc. respondentów popiera przystąpienie Mołdawii do NATO, co jest także wynikiem rekordowym.

„Deklaracja Unii z Rumunią”

Ważnym momentem dla kształtowania się współczesnej tożsamości narodowej Mołdawian była obchodzona w 2018 roku 100. rocznica Wielkiego Zjednoczenia Rumunii. Z tej okazji ponad 100 miejscowości na terenie Republiki Mołdawii podpisało „Deklarację Unii z Rumunią”, czyli symboliczną deklarację zjednoczenia z Rumunią.

Była ona wymownym świadectwem tego, że wielu obywateli Mołdawii czuje się Rumunami i pragnie połączenia z macierzą. Wizja integracji jest atrakcyjna również z tego powodu, że Rumunia po wejściu do NATO i Unii Europejskiej stała się w oczach Mołdawian krajem, który odniósł sukces, natomiast Republika Mołdawii pozostaje (obok m.in. Kosowa oraz Bośni i Hercegowiny) jednym z najbiedniejszych państw Europy.

timpul.md

Skip to content