[RELACJA] Bezpieczeństwo Europy w obliczu kryzysu na Bliskim Wschodzie
W obliczu dynamicznie zmieniającej się sytuacji na Bliskim Wschodzie, ze szczególnym uwzględnieniem konfliktów w Izraelu, Palestynie, Libanie i Syrii, zapraszamy na debatę poświęconą wpływowi tych wydarzeń na Unię Europejską oraz politykę migracyjną Niemiec. Wydarzenie odbyło się 11 grudnia w Centrum Prasowym Foksal, w Warszawie przy ul. Foksal 3/5 i zgromadzi ekspertów z dziedziny polityki międzynarodowej, migracji oraz prawa humanitarnego.
Zatrzymanie rozpatrywania wniosków o azyl od Syryjczyków przez Niemiecki Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (Bamf) wskazuje na rosnącą niepewność i trudności w ocenie sytuacji w tym kraju. W ciągu ostatnich lat wojna domowa doprowadziła do masowego exodusu, a w Niemczech obecnie mieszka blisko 972 tys. Syryjczyków, z których wielu ubiega się o ochronę międzynarodową. Wiceprzewodniczący klubu parlamentarnego CDU/CSU, Jens Spahn, zasugerował organizację repatriacji dla syryjskich uchodźców, co może wywołać kontrowersje i debatę na temat przyszłości polityki migracyjnej Niemiec.
Organizowana przez Regionalny Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Warszawie ma na celu omówienie nie tylko lokalnych implikacji, ale także szerszych skutków dla całej Europy. Jakie są perspektywy stabilizacji w Syrii? Jakie działania powinny podjąć europejskie państwa w odpowiedzi na kryzysy migracyjne? Jakie będzie miejsce USA w tej układance geopolitycznej? Udział w debacie wezmą eksperci oraz decydenci, którzy przedstawią różne perspektywy i propozycje rozwiązania obecnych wyzwań.
Na pytania prowadzącej debatę red. Jaśminy Nowak odpowiedzą:
Krzysztof Andrzej Płomiński – polski politolog i dyplomata, urzędnik państwowy, ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Iraku i Arabii Saudyjskiej;
Michał Bruszewski – reporter wojenny, doświadczony dziennikarz i ekspert ds. bezpieczeństwa.
Zapraszamy do udziału w dyskusji, która może mieć kluczowe znaczenie dla przyszłości polityki europejskiej.