Rocznica katastrofy w Czarnobylu. Prezydent Litwy pisze o „niewyciągniętej lekcji” i wskazuje na białoruską elektrownię jądrową

Podziel się tym wpisem:

„Składam hołd ofiarom tragedii w Czarnobylu, w tym Litwinom, którzy zginęli 35 lat temu w wyniku podstępnego oszustwa sowieckiego reżimu” – napisał w mediach społecznościowych Gitanas Nauseda. Prezydent Litwy zarówno na Twitterze, jak i Facebooku ostrzegł w rocznicę katastrofy przed zagrożeniem płynącym z elektrowni w Ostrowcu na Białorusi.

35 lat temu doszło do katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Litewski prezydent Gitanas Nauseda złożył hołd ofiarom tragedii.

Napisał też jednak o „lekcji, która nie została wyciągnięta”. Jak zaznaczył, 20 kilometrów od granic Unii Europejskiej, a 40 km od Wilna, stolicy Litwy, znajduje się elektrownia jądrowa w białoruskim Ostrowcu. Przypomniał, że inwestycja nie spełnia „międzynarodowych konwencji i wymogów testów wytrzymałościowych”.

Prezydent Litwy: poruszę kwestię Ostrowca na forum unijnym

Gitanas Nauseda zapowiedział, że poruszy tę kwestię podczas spotkań z przywódcami państw Unii Europejskiej. Jak podkreślił, inwestycja na Białorusi to zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców całej UE.

Litwa od lat stoi na stanowisku, że elektrownia w Ostrowcu to zagrożenie nie tylko dla jej obywateli, ale też dla innych państw sąsiadujących z Białorusią. Władze w Wilnie apelują, aby nie kupować energii elektrycznej wytworzonej w tym miejscu.

Skip to content