Rosatom wybuduje reaktory jądrowe na Węgrzech. Kraje zacieśniają współpracę

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Rosyjska państwowa firma Rosatom ma rozpocząć budowę dwóch nowych reaktorów jądrowych w węgierskiej elektrowni. Węgierski rząd dał inwestycji „zielone światło”.

Narodowe Biuro Energii Jądrowej Węgier oficjalnie dało zielone światło dla planowanej rozbudowy elektrowni, co jest jest kontynuacją umowy z 2014 roku między dwoma krajami. Umowa ma zapewnić ponad dwukrotnie większą moc elektrowni.

Projekt rozbudowy ma kosztować łącznie 12,5 mld euro, z czego 10 mld euro zapłacą Rosjanie w ramach pożyczki, a 2,5 mld euro zapłaci rząd węgierski.

Węgierskie media donoszą, że budowa może rozpocząć się już za kilka tygodni.

Wątpliwa inwestycja

W marcu 2017 r. Komisja Europejska zatwierdziła plan finansowania projektu przez Budapeszt, po wykluczeniu możliwych naruszeń prawa unijnego. Jednak od tego czasu Rosja dokonała inwazji na Ukrainę, w wyniku czego Unia Europejska nałożyła sankcje gospodarcze i energetyczne na rząd Putina. Decyzja rządy Orbana może być zatem ponownie przyczyną sporu między Węgrami a KE. W obliczu inwazji na Ukrainę, nie ma bowiem pewności, czy taka ingerencja w energetykę kraju Wspólnoty, jest właściwa.

Jednym z krajów, który kategorycznie sprzeciwia się inwestycji z ramienia Rosatomu jest sąsiednia Austria. Kraj wniósł do skargę do TSUE.

Ze strony węgierskiego rządu padają jednak stanowcze odpowiedzi, iż budowa jest odpowiedzią na kryzys energetyczny. Obecnie elektrownia jądrowa ma cztery reaktory z czasów sowieckich z 1982 roku i wytwarza około 40% węgierskiej energii elektrycznej.

Pomimo licznych apeli ukraińskich polityków, unijne sankcje na sektor energetycznych (ropa, węgiel, gaz) nie obejmują przemysłu jądrowego. Europa odchodzi od rosyjskich surowców kopalnych, jednak wciąż wiele krajów jest mocno uzależnionych od Rosji w kwestii swoich elektrowni jądrowych.

Węgry są krajem Wspólnoty, który najmocniej sprzeciwiał się sankcjom w przemyśle energetycznym.

Euronews

fot. twitter/Nexta

Skip to content