Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Rosja, Białoruś i Ukraina w 2023 roku. Co czeka na naszych wschodnich sąsiadów? Zobacz webinary z udziałem gości specjalnych

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Polityczne, gospodarcze i społeczne problemy i wyzwania. Atak Rosji na Ukrainę, próba wciągnięcia w konflikt Białorusi, postępujące sankcje Zachodu oraz rosnąca potęga Chin. To tylko nieliczne z wyzwań jakie stoją przed naszymi wschodnimi sąsiadami w nadchodzącym, 2023 roku.

Co czeka Ukrainę? Jak rok od początku wojny funkcjonować będzie kraj, którego wschodnia część wciąż jest pod okupacją agresora? Czy Ukraina jest w stanie wygrać tę wojnę – z pomocą zachodnich sojuszników – i odbudować się mimo rozległych zniszczeń?

O tym w webinarze. Gościem specjalnym jest: Jan Piekło – ambasador RP na Ukrainie (w latach 2016-2019).

Czego w 2023 może spodziewać się Rosja? Kraj, którego prezydent wydał rozkaz o przeprowadzeniu „specjalnej operacji wojskowej”, rozpoczął 24 lutego największą od czasów II Wojny Światowej, zbrojną napaść w Europie Wschodniej. Mimo nieudanej błyskawicznej inwazji na Ukrainę, którą wojska rosyjskie miały zająć w 3 dni, koncentrując się na zajęciu w pierwszej kolejności Kijowa, Rosja nie odpuszcza. Po 300 dniach wojny, odkrytych masowych grobach, miejscach kaźni i męczeństwa zwykłych cywilów, Rosjanie próbują doprowadzić do wyniszczenia ludność Ukraińską na terenie całego kraju.

Mimo ogromnych zapędów Władimira Putina, Rosja nie wygrywa wojny, tracąc kolejne zajmowane przez siebie terytoria. A decyzje Kremla mają swoje konsekwencje – doprowadzając rosyjską gospodarkę do fatalnej sytuacji oraz zmuszając władze Rosji do podejmowania coraz to nowych, trudnych decyzji, by sytuację w kraju utrzymać w ryzach. Co zatem czeka kraj Władimira Putina w kolejnym, 2023 roku?

O tym w rozmowie z gościem specjalnym: dr Alexey Vasiliev.

Od początku wojny na Ukrainie, świat patrzy ze zniecierpliwieniem na ruchy Aleksandra Łukaszenki. Przywódca Białorusi, mimo nawet osobistej wizyty Władimira Putina w Mińsku, nie zdecydował się na ogłoszenie włączenia swojego kraju w zbrojny konflikt przeciw Ukrainie. Wydaje się jednak, że mimo oporu Łukaszenki, najważniejsze decyzje i tak ostatecznie zapadną na Kremlu. Białoruś jednak podobnie jak Rosja dotknięta została sankcjami, z powodu których, najbardziej ucierpiała gospodarka. Kraj jest także targany przez poważne represje polityczne wobec każdego, kto przedstawi jakikolwiek opór wobec władzy.

Reżim Łukaszenki tylko zaostrza restrykcje od czasów wyborów prezydenckich w 2020 roku. Ofiarami decyzji reżimu i działań tłamszących jakąkolwiek wolność słowa, są także Polacy, a w szczególności działacze Polonii na Białorusi. Co zatem czeka Białoruś w 2023 roku?

O tym opowiedział gość specjalny: dr Pavel Usov

fot. pixabay/EvgeniT/Slavan_Art/

star-images / ddp images / Forum

Skip to content