Rosja i Białoruś wchodzą w nowy etap współpracy wojskowej. „Moskwa i Mińsk tak samo postrzegają zagrożenie militarne ze strony państw NATO”

Podziel się tym wpisem:

Rosja i Białoruś wkraczają w nową fazę współpracy wojskowej. Planowane jest uformowanie wspólnych jednostek i oddziałów – donosi „Niezawisimaja Gazieta”. Tymczasem rosyjscy żołnierze pojawili się w tworzonym wspólnym centrum szkolenia lotnictwa bojowego.

Eksperci podkreślają, że współpraca wojskowa pomiędzy Moskwą a Mińskiem jest o wiele intensywniejsza niż ta polityczna czy ekonomiczna.

Dodatkowo jeszcze przybiera na sile, bo dotychczas chociaż oba państwa miały jednolity system obrony powietrznej, to składał się on jedynie z jednostek i zgrupowań narodowych.

Rosyjskie samoloty na Białorusi

Rosyjski dziennik podaje również, że samoloty Su-30Sm, będące w posiadaniu Kremla przylecą na Białoruś 3 września. Najpierw wezmą udział w ćwiczeniach Zapad-2021, a potem będą wykonywać dyżury bojowe wzdłuż zachodniej granicy Państwa Związkowego.

Rosja i Białoruś zakłada realizację trzech centrów szkolenia lotnictwa bojowego i obrony powietrznej. Dwa znich mają być zlokalizowane na terenie Rosji, natomiast stronie białoruskiej przypadnie jeden taki ośrodek. Dodatkowo przygotowania pilotów samolotów wielozadaniowych oraz obsługi systemów obrony powietrznej będą odbywały się w Grodnie.

Źródło: PAP

Skip to content