Rosja nakazuje konsulowi Estonii w Sankt Petersburgu opuszczenie kraju

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Moskwa zdecydowała o wydaleniu estońskiego dyplomaty. Konsul generalny bałtyckiego kraju ma dwie doby na opuszczenie Rosji.

Wcześniej, 6 lipca, rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) zatrzymała konsula Marta Lätte  za posiadanie tajnych dokumentów niedostępnych służbom dyplomatycznym. Całe zajście miało miejsce pod obserwacją służb rosyjskich polegało na przekazaniu dokumentów estońskiemu dyplomacie przez obywatela Rosji. Według estońskiej rzeczniczki Ministerstwa Spraw Zagranicznych Aari Lemmik zajście to było prowokacją rosyjskich służb specjalnych a półtoragodzinne przetrzymywanie estońskiego dyplomaty było bezpodstawne.

Podobne zdarzenie miało miejsce w kwietniu i dotyczyło ukraińskiego konsula Ołeksandra Sosoniuka, który rzekomo miał pozyskiwać od rosyjskiego obywatela informacje pochodzące z baz danych FSB oraz innych służb państwowych.

Kolejny akord wojny hybrydowej

Te działania służb rosyjskich są częścią wojny hybrydowej prowadzonej z Zachodem. Takie prowokacje można wykorzystać na użytek wewnętrzy przedstawiając swojemu społeczeństwu zagrożenie wrogą działalnością wobec Rosji ze strony państw Zachodu oraz skonfliktowanej z Kremlem Ukrainy. Zarówno Estonia, jak i Ukraina, są państwami określanymi przez rosyjską propagandę jako „nieprzyjazne”. Chociaż na oficjalnej liście od połowy maja znajdują się jedynie Czechy i Stany Zjednoczone, to jednak ze względu na bliskość geograficzną i strategiczne położenie państwa bałtyckie, w tym w szczególności Estonia, stanowią częsty punkt odniesienia dla propagandy rosyjskiej, która przedstawia niespełna milionową republikę jako zagrożenie dla interesów rosyjskich.

Kolejnym elementem prowokacji rosyjskiej jest trwający już kilka miesięcy spór dyplomatyczny pomiędzy Rosją a państwami Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych, w którym w przypadku napięć pomiędzy stronami dochodzi do wydalenia dyplomatów. W przypadku konsula Estonii Marta Lätte zostanie zastosowany prawdopodobnie taki sam mechanizm, który spotka się z odpowiedzią strony estońskiej i doprowadzi do wydalenia z tego państwa dyplomatów rosyjskich.

Testowanie solidarności

Wszystkie działania rosyjskie wymierzone w Unii Europejskiej mają na celu przetestowanie solidarności Wspólnoty. Estonia jest państwem położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Federacji Rosyjskiej i może stanowić pierwszy cel ofensywy rosyjskiej na państwa Unii Europejskiej.

Takie zachowanie rosyjskich służb może budzić zaniepokojenie w Estonii ponieważ Kreml buduje swoją politykę wewnętrzną na zagrożeniu ze strony Zachodu, co może prowadzić do kolejnych wrogich działań wobec Tallinna.

Skip to content