Rosja zablokowała rosyjskojęzyczną stronę internetową Publicznego Czeskiego Radia

Podziel się tym wpisem:

Rosyjski urząd ds. ochrony praw konsumentów zablokował rosyjską wersję strony internetowej Publicznego Czeskiego Radia (ČRo) – poinformowała strona internetowa Roskomsvoboda. Urząd wyjaśnił, że według nich znajdujący się na portalu artykuł, który opisywał samospalenie studenta Jana Palacha może zachęcać do popełnienia samobójstwa.

Rosjanie przekonują, że zablokowany został tylko ten jeden konkretny artykuł. Jednak według rozgłośni Radiožurnál użytkownicy nie mają dostępu do całej ich strony w wersji rosyjskojęzycznej. Ponadto ČRo przypomina, że tekst „Jan Palach i jego zwolennicy” był już publikowany w 2001 roku.

„Atak na wolność słowa”

Radio wyraziło stanowczy sprzeciw wobec takich działań. Rzecznik Jiří Hošna nazwał zablokowanie strony „bezprecedensową cenzurą i podważaniem wszystkich zasad wolności słowa”.

Artykuł, którego autorem jest Michal Laštovička zaczyna się od zaproszenia na praski Plac Wacława, gdzie miały miejsce istotne wydarzenia w historii Czech. Autor przywołuje więc powstanie Republiki w 1918 roku, koniec wojny w 1945 i demonstrację w 1989.

Jan Palach i Jan Zajíc

Po tym wstępie artykuł przenosi się do 16 stycznia 1969 roku. W tym właśnie dniu student Jan Palach dokonał samospalenia w ramach sprzeciwu wobec agresji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację. Dalej tekst opisuje reakcje jaką wywołał jego czyn, a także przypomina o podobnym zdarzeniu z 25 lutego tego samego roku – wtedy podpalił się i zginął inny student Jan Zajíc.

Artykuł czeskiego dziennikarza kończy się natomiast stwierdzeniem, że chociaż Jan Palach stał się dla wielu przykładem bohatera, to istnieją także głosy, które zastanawiają się, czy konieczne było dokonanie aż tak drastycznego czynu. Laštovička rozważa je, cytując jednocześnie komentarze niektórych osób, które mówiły, że „lepiej aktywnie przeciwstawiać się złu niż popełnić samobójstwo”.

Źródło: irozhlas.cz

Skip to content