Rosjanie przegrywają wojnę informacyjną

Autor: Redaktor
Podziel się tym wpisem:

Według amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW) Rosjanie popełniają podstawowe błędy w swojej kampanii informacyjnej na temat wojny na Ukrainie. Zdaniem amerykańskich specjalistów, Rosjanie opisując wojnę mówią o niej w kontekście „lekkiej, łatwej, prowadzonej bez wysiłku i błędów”.

Najbardziej widocznym problemem rosyjskiej kampanii informacyjnej – ze strony Zachodu nazywanej „dezinformacyjną” – jest postawa rosyjskich blogerów. Analitycy przypominają, że od początku wojny internetowi pisarze w pełni popierali narrację resortu obrony Federacji Rosyjskiej o tym, że kontrofensywa w regionie Chersonia jest kompletnie nieudana.

Teraz jednak, ci sami blogerzy krytykują Kreml i postawę rosyjskich dowódców, którzy – ich zdaniem – zaspali, będąc całkowicie nieprzygotowanymi na kontrofensywę ze strony Ukrainy. W sobotę od wczesnych godzin porannych pojawiają się informacje o kolejnych sukcesach Ukraińców. Informacje częściowo potwierdzają służby wywiadowcze Wielkiej Brytanii.

Podstawowy błąd

„Zmiana w sposobie, jaki blogerzy oceniają postępy rosyjskie na Ukrainie może być częściowo wynikiem błędów w rosyjskiej kampanii informacyjnej podczas wojny” – ocenia ISW.

Najważniejszym błędem było „przedstawianie wojny jako łatwej i prowadzonej bez wysiłku”. Takie prowadzenie narracji – zdaniem ISW – sprzyja brakowi wiedzy na temat faktycznej sytuacji na froncie, zarówno w rosyjskich mediach, jak i na samym Kremlu.

„Ministerstwo obrony Rosji potrzebuje dość sporo czasu na zbudowanie i rozpowszechnienie fałszywych narracji w rosyjskiej przestrzeni informacyjnej. Przed długo oczekiwaną kontrofensywą ukraińską na południu Kreml i ministerstwo obrony osiągało w tym sukcesy” – wskazuje ISW. Zdaniem analityków, na tak szybko postępującą kontrofensywę, Kreml po prostu nie był przygotowany pod względem propagandowym.

ISW

fot. twitter/@nexta_tv

Skip to content