Rosyjscy obywatele nie wjadą do krajów bałtyckich

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Nowe wytyczne Komisji Europejskiej, uchwalone w zeszły piątek, wskazują, że kraje członkowskie nie powinny wpuszczać prywatnych samochodów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Zakaz dotyczy zarówno pojazdów firmowych jak i prywatnych.

Egzekwowanie powyższych sankcji jest obowiązkowe. Nie są to nowe przepisy, lecz interpretacja już wprowadzonych, związanych z zakazem importu w krajach UE. Rosjanie mogą swobodnie podróżować tylko w przypadku posiadania obywatelstwa UE, są członkami rodzin z takim obywatelstwem, posiadając status stałego rezydenta lub wizę pracowniczą czy studencką. Wjadą także właściciele nieruchomości oraz personel dyplomatyczny.

Komisja Europejska wskazała, że w pozostałych przypadkach kraje graniczne powinny wprowadzić zakaz wjazdu pojazdów z rosyjskimi tablicami rejestracyjnymi. Mimo, że krok ten wywołał furię kremlowskich urzędników, już od dwóch dni zakaz zaczął obowiązywać w krajach bałtyckich, które najbardziej boją się rosyjskich prowokacji czy zielonych ludzików z Grupy Wagnera.

Zakaz wprowadziły wspólnie wszystkie trzy państwa bałtyckie. Pojazdy, które już znalazły się na terenach tych państw muszą opuścić ich terytorium.

— Sankcje przeciwko Rosji mają jeden cel – zmusić państwo-agresora do wycofania się do swoich granic państwowych — skomentował estoński minister spraw wewnętrznych Lauri Läänemets.

— Nie możemy pozwolić obywatelom państwa agresora cieszyć się korzyściami płynącymi z wolność i demokracji, podczas gdy Rosja kontynuuje ludobójstwo na Ukrainie — powiedział z kolei minister spraw zagranicznych Margus Tsahkna.

Choć nowe przepisy pozwalają konfiskować auta Rosjanom, służby celne Litwy, Łotwy i Estonii, nie stosują tego przepisu. Pierwszego dnia każde z państw nie wpuściło na teren swojego kraju po kilkadziesiąt rosyjskich aut. Litwini przepuszczali jednak auta jadące do Królewca. Rosjanie mogą jechać w kierunku obwodu królewieckiego pociągiem, jak dotychczas. Komentatorzy zwracali uwagę na niekonsekwencje stosowania przepisów.

Łotysze, którzy wprowadzili nowe prawo już we wtorek wieczorem, ostrzegają, że jeśli dana osoba odmówi powrotu do Federacji Rosyjskiej, nastąpi konfiskata pojazdu, zgodnie z przepisami wykonawczymi lokalnego obszaru celnego. Państwowa Służba Skarbowa ostrzega, że łotewskie ustawodawstwo przewiduje nawet odpowiedzialność karną za podejmowanie takich kroków jak próby wielokrotnego przejazdu przez różne przejścia graniczne UE.

fot. X/@heroiam_slava

Skip to content