Rosyjska dezinformacja uderza w PGNiG

Podziel się tym wpisem:

W sieci trwa kampania oszczerstw przeciw PGNiG. Anonimowe konta w mediach społecznościowych powielają ten sam przekaz w języku rosyjskim, angielskim i polskim. Wpisy są wrogie wobec ostatnich działań polskiego koncernu gazowego.

W narracji pojawiają się następujące wątki: po pierwsze wsparcia dla Mołdawii, które polegało na sprzedaży Kiszyniowowi gazu przez PGNiG po tym jak Gazprom zdecydował się na drastyczną podwyżkę cen tego surowca energetycznego dla tego państwa oraz jak napisał Financial Times, dopuścił się szantażu politycznego uderzającego w europejskie aspiracje Moldawii. Kolejnym elementem łączonym z tym pierwszym jest kwestia próby renegocjacji cen gazu, którą podjął PGNiG z uwagi bezprecedensowy wzrost cen tego surowca na europejskim rynku hurtowym. Tak wysoka cena gazu przez wielu analityków jest określana jako nierynkowa i jako taka jest uważana za próbę szantażu UE przez Rosję w kontekście wyłączeni Nord Stream 2 spod prawa unijnego. W sieci pojawiają się również wpisy sugerujące bezsensowność zakupu gazu przez Polskę w USA czy podważające potrzebę uruchomienie Baltic Pipe.
Te niezależne od siebie sprawy zostały wplecione do propagandy prezentowanej w mediach społecznościowych i powielanej przez sieć anonimowych kont prowadzonych w różnych językach oraz pisanych między innymi cyrylicą. Wszystkie takie działania to próba szkicowania obrazu Polski jako niepoważnego partnera, który z jednej strony blokuje energetyczne inwestycje rosyjskie jak Nord Stream 2 a z drugiej chce renegocjować ceny gazu, żeby sprzedawać go po preferencyjnych stawkach Mołdawii i zarabiać „krocie” na tym procederze.

Wojna informacyjna
Kwestie gazowe stanowią jeden z podstawowych elementów ofensywy rosyjskiej. Dostawy gazu stanowią jeden z elementów presji wobec takich państw jak Mołdawia, która według racji stanu Kremla powinna pozostać w strefie wpływów Moskwy. Wsparcie dla Mołdawii ze strony Polski budzi niepokój po stronie Rosji ponieważ te działania są kolejnym etapem wychodzenia Kiszyniowa z rosyjskiej strefy wpływów. Dodatkowo niezwykle skuteczna ofensywa prawna PGNiG w kontekście Nord Stream 2 powoduje realne straty polityczne i godpodarcze dla Rosji.

Skip to content