Rosyjski atak na terenie Czech. Szefowie MSZ Polski, Słowacji i Węgier wyrażają solidarność z Pragą

Podziel się tym wpisem:

„My, ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej, potępiamy wszystkie działania zagrażające bezpieczeństwu suwerennych państw i ich obywateli” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym przez polskie MSZ.

Zbigniew Rau, Ivan Korčok i Péter Szijjártó zaznaczyli, że „wyrażają solidarność z ostatnimi działaniami podjętymi przez Czechy”. Podkreślili, że Praga to dla nich „bliski partner, sojusznik i sąsiad”.

We wspólnym oświadczeniu szefów dyplomacji państw V4 podkreślono, że Polska, Czechy, Słowacja i Węgry są gotowe „do dalszego wzmacniania odporności przeciwko działaniom wywrotowym”. „Będziemy to czynić zarówno na poziomie narodowym, jak i we współpracy z naszymi sojusznikami z NATO, a także w ramach Unii Europejskiej” – czytamy.

Napięte stosunki Moskwa-Praga

W ostatnich dniach znacząco pogorszyły się stosunki na linii Czechy-Rosja. Czeski kontrwywiad ogłosił, że rosyjscy agenci mieli związek z wybuchem w składzie amunicji w miejscowości Vrbietice w 2014 roku. W reakcji na ustalenia służb, czeski rząd wydalił z kraju 18 rosyjskich dyplomatów uznanych za agentów wywiadu.

Rosjanie w odpowiedzi wydalili 20 pracowników czeskiej ambasady w Moskwie. Odrzucają oskarżenia rządu w Pradze.

Źródła: MSZ, Polska Agencja Prasowa

Fot. gov.pl

Skip to content