Rosyjski paszport bez znaczenia. Zakaz wjazdu wchodzi w życie

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Od poniedziałku 19 września wjazd obywateli Federacji Rosyjskiej do krajów bałtyckich: Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Tym samym przekraczających granicę zewnętrzną Unii Europejskiej, został zdecydowanie ograniczony. Obywatelom Rosji krótkoterminową wizę Schengen, nie będą mogli wjechać na terytorium Łotwy w celach „mało istotnych”, takich jak turystyka i rekreacja – informuje portal „Delfi” powołując się na łotewską Straż Graniczną.

Ograniczenia nie dotyczą posiadaczy wiz długoterminowych UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) lub zezwolenia na pobyt Konfederacji Szwajcarskiej lub państw członkowskich strefy Schengen.

Podobne ograniczenia nie mają zastosowania do pracowników usług transportowych i pasażerskich, załóg samolotów towarowych lub lotów technicznych, którzy przybywają na Łotwę lub opuszczają ją w trakcie wykonywania obowiązków służbowych; marynarzy, którzy muszą dostać się do miejsca pracy na statku lub muszą z niego wrócić. Przepisy nie obowiązują także osób, których wjazd na teren Łotwy jest związany z kwestiami humanitarnymi.

Ograniczenia wjazdu

Granicę będą mogli również przekroczyć pracownicy rosyjskich misji dyplomatycznych i konsularnych akredytowani lub wysłani na Łotwę oraz członkowie ich rodzin; rosyjscy kurierzy dyplomatyczni lub kurierzy dyplomatyczni „ad hoc”, osoby udające się do ambasady rosyjskiej na Łotwie z misją krótkoterminową w celu zapewnienia wsparcia technicznego; pracownicy rosyjskich misji dyplomatycznych i konsularnych, którzy przejeżdżają przez terytorium Łotwy w tranzycie w celu wykonywania funkcji urzędowych oraz członkowie ich rodzin, a także osoby, które przejeżdżają przez terytorium Łotwy w tranzycie i udają się z misją krótkoterminową, by zapewnić wsparcie techniczne krajowi, w którym znajduje się rosyjska ambasada.

Już informowano, że takie rozwiązanie jest realizowane zgodnie z decyzją Rady Ministrów z dnia 8 września 2022 r., która została podjęta w ramach skoordynowanej współpracy Łotwy, Litwy i Estonii, w celu ograniczenia przepływu podróżnych z Rosji, zmniejszając w ten sposób zagrożenie bezpieczeństwa. „Działania zostały podjęte w oczekiwaniu na decyzję o wspólnym działaniu państw członkowskich UE” – dodaje straż graniczna Łotwy.

Taką samą decyzję podjęły Estonia, Litwa i Polska, które już wcześniej zapowiadały ograniczenia wjazdowe. Działania popierają także inne kraje Wspólnoty m.in: Polska i Finlandia. Unia Europejska zdecydowała o ograniczeniach w wydawaniu wiz dla Rosjan, jednak nie udało się uzgodnić ograniczeń, które postulowały kraje bałtyckie, chcące całkowitej blokady wjazdu obywateli Rosji na terytorium UE.

delfi.lv

fot. twitter/NEXTA

Skip to content