Rosyjskie elity z apelem przeciwko wojnie

Autor: Dr Tomasz Teluk
Podziel się tym wpisem:

Tysiące intelektualistów wystosowało publiczny apel, w którym sprzeciwiają się putinowskim planom inwazji na Ukrainę. Pisarze, publicyści, naukowcy, artyści, akademicy, działacze na rzecz praw człowieka, humaniści i duchowni, wezwali Kreml do wycofania się z „niemoralnej, nieodpowiedzialnej i zbrodniczej” idei wojny z Ukrainą.

„Nasila się napływ alarmujących informacji o możliwej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Istnieją doniesienia o intensywnej rekrutacji najemników w Rosji oraz transferze paliwa i sprzętu wojskowego na terytorium obwodów donieckiego i ługańskiego na Ukrainie. W odpowiedzi Ukraina intensywnie się zbroi, NATO wysyła dodatkowe siły do ​​Europy Wschodniej. Napięcie nie ustępuje, a wręcz przeciwnie, tylko rośnie” – czytamy w dokumencie.

„Obywatele Rosji stają się w rzeczywistości zakładnikami kryminalnego awanturnictwa, które zmienia linię polityki zagranicznej Rosji” – piszą przedstawiciele Kongresu Rosyjskich Intelektualistów. Zatroskani obywatele ubolewają, że w tym temacie nie toczy się żadna debata publiczna, a jedynie propaganda przeciwko Ukrainie, USA i Zachodowi. Wojna przedstawiana jest w niej jako „akceptowalny i nieunikniony bieg wydarzeń”.

Przedstawiciele rosyjskiej elity, którzy podpisali się pod apelem apelują o pokój i porzucenie „retoryki groźby militarnej i kryminalnego stylu w polityce zagranicznej”. Chcą by władze zatrzymały przygotowania do inwazji, a zaczęli myśleć o potrzebach Rosjan.

„Rosja nie potrzebuje wojny z Ukrainą i Zachodem. Nikt nam nie grozi, nikt nas nie atakuje. Polityka oparta na propagowaniu idei takiej wojny jest niemoralna, nieodpowiedzialna i zbrodnicza i nie może być prowadzona w imieniu narodów Rosji. Taka wojna nie może mieć ani uzasadnionych, ani moralnych celów. Dyplomacja kraju nie może zająć innego stanowiska niż kategoryczne odrzucenie takiej wojny” – piszą w oświadczeniu Rosjanie.

Pod apelem podpisali się m.in. aktorka Lija Akedzkova, muzyk Andrei Makarewicz, reżyser Harry Barcin, pisarz Aktor Senderowicz, historyk Andrei Zubkow, fizyk Ilja Ginzburg, poetka Tatiana Voltskaja, pisarz Siergiej Niemiec i wielu innych 

Pełny tekst dokumentu wraz z listą podpisów można przeczytać pod linkiem https://echo.msk.ru/blog/echomsk/2972500-echo/

Skip to content