Rosyjskie prześladowania ludności ukraińskiej

Podziel się tym wpisem:

Źródło zdjęcia: ukrinform.net

Jak podała rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa: Rosja prześladuje ze względów politycznych 130 ukraińskich obywateli, a 121 z nich jest pozbawionych wolności.

12 stycznia jest obchodzony na Ukrainie Dzień Ukraińskiego Więźnia Politycznego, który odnosił się do prześladowań ze strony władzy sowieckiej. Jak podkreśla rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa to święto po 2014 roku nabrało nowego znaczenia, gdyż „rosyjskie władze kontynuują więzienie Ukraińców i Tatarów krymskich, którzy opowiadają się przeciwko okupacyjnej władzy i agresji Kremla”.

Jak podała Ludmyła Denisowa obecnie w rosyjskich więzieniach znajduje się 121 obywateli ukraińskich, wśród nich są obrońcy praw człowieka, dziennikarze społeczni czy przedstawiciele organizacji pozarządowych. Ukraińska rzeczniczka praw człowieka zaznaczyła, że obywatele ukraińscy więzieni w Rosji są pozbawiani prawa do odpowiedniej opieki medycznej, sprawiedliwego procesu oraz są narażeni na naruszenia nietykalności osobistej czy wolności wyznania. Jednocześnie  jak podkreśliła Denisowa, w rodzinach ukraińskich więźniów politycznych Kremla bez rodzicielskiej opieki pozostaje 207 dzieci.

Skip to content