Rosyjskie władze rozważają zmianę kryteriów dopuszczenia do eksportu LNG

Podziel się tym wpisem:

Aktualnie tylko Gazprom, Rosnieft i NOWATEK mają prawo eksportować LNG. Możliwe jest poszerzenie listy eksporterów. W najbliższym czasie mogą zostać ustanowione jednolite wymagania dla nowych eksporterów skroplonego gazu ziemnego.

Tego typu rozwiązania zawarto w projekcie generalnego planu rozwoju gazownictwa do 2035 roku, który może zostać zatwierdzony przez rosyjski ząd jeszcze w maju. Mówi się, że duże plany inwestycyjne w instalacje LNG na Dalekim Wschodzie przygotowuje A-Property Alberta Awdoljana (115. pozycja na liście 200 najbogatszych Rosjan).

Kto może eksportować gaz?

Jak wynika z projektu „dla ochrony interesów gospodarczych Federacji Rosyjskiej”, rozwój eksportu LNG nie powinien prowadzić do konkurencji z gazem rurociągowym. Teraz, poza Gazpromem, uprawnienie do eksportu gazu skroplonego mają dwie kategorie firm: posiadające koncesje na złoża o znaczeniu federalnym, które na początku 2013 roku zarejestrowały w koncesji budowę instalacji LNG lub wpisały wydobywany gaz jako przeznaczony do skroplenia oraz  przedsiębiorstwa państwowe, które produkują LNG z gazu wydobywanego z szelfu morskiego.

W rzeczywistości spełniają te kryteria tylko Rosnieft (jako spółka państwowa posiadająca licencje offshore) i NOWATEK z projektami na Jamale i półwyspie Gydan. Jednocześnie NOWATEK w 2020 roku rozszerzył uprawnienia eksportowe na część swoich koncesji w Jamalsko-Nienieckim Okręgu Autonomicznym uzyskanych po 2013 roku, co wymagało przyjęcia nowelizacji prawa. Wówczas Rosnieft zaproponował opracowanie jednolitych kryteriów dopuszczania projektów LNG do eksportu.

Obawy Gazpromu

Spośród nowych dużych projektów na eksport LNG zdecydowała się spółka zależna A-Property Globaltech, która planuje budowę instalacji LNG na wybrzeżu Morza Ochockiego o zdolności produkcyjnej 17,7 mln ton rocznie produkowanych z gazu ze złóż w Jakucji. Uruchomienie tego projektu planowane jest w lata 2026–2027.

Gazprom obawia się ewentualnych dostaw rosyjskiego gazu LNG od niezależnych producentów na rynek europejski. Dlatego chcąc zablokować intratny rynek proponuje, aby warunkiem uzyskania licencji na eksport LNG było posiadanie portfela kontraktów długoterminowych na co najmniej połowę mocy zakładu skraplania który będzie dostarczany do terminali w krajach nieodbierających rosyjskiego gazu rurociągowego.

Skip to content