Rozbicie rosyjskiej siatki szpiegowskiej działającej w bułgarskim wojsku

Podziel się tym wpisem:

W Bułgarii zatrzymano sześciu pracowników ministerstwa obrony i wywiadu wojskowego podejrzanych o szpiegostwo na rzecz Rosji – poinformowała 19 marca na specjalnie zorganizowanej konferencji prasowej w Sofii prokuratura generalna. Na konferencji zaprezentowano nagrania audiowizualne potwierdzające przestępczą działalność aresztowanych.

Jak oświadczyła przedstawicielka prokuratury: „Grupa przestępcza działała przez długi czas, stwarzając poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Bułgarii, a także dla bezpieczeństwa NATO i Unii Europejskiej, ponieważ przekazywała informacje niejawne o charakterze wojskowym i high-tech”. Szpiegowska siatka została odkryta dzięki pomocy służb specjalnych Unii Europejskiej i Stanów Zjednoczonych.

Jeden z oskarżonych był absolwentem moskiewskiej uczelni i zajmował się budowaniem sieci informatorów wśród wojskowych zajmujących wysokie stanowiska i posiadających dostęp do informacji niejawnych. W grupie działała także jego żona, która ma podwójne obywatelstwo (bułgarskie i rosyjskie), i to ona była główną pośredniczką w kontaktach z rezydentami w ambasadzie Rosji. Jeden z członków siatki próbował uciec, ale policja w Sofii zorganizowała obławę i schwytała go. Zgodnie z bułgarskim prawem aresztowanym grozi kara od 20 lat więzienia do dożywocia.

Prokurator generalny Iwan Geszew na Twitterze pogratulował „kolegom, którzy pracują na rzecz ochrony interesów Bułgarii”, a do swego wpisu dołączył cytat bułgarskiego generała Iwana Koliewa, który we wrześniu 1916 roku przed bitwą pod Dobriczem oświadczył:

„Kawalerzyści! Bóg mi świadkiem: jestem wdzięczny Rosji za nasze wyzwolenie. Ale co wojska rosyjskie robią w naszej Dobrudży? Pobijemy i przepędzimy ich, tak jak każdego innego wroga, który przeszkadza w zjednoczeniu Bułgarii”.

Warto dodać, że od października 2019 roku aż sześciu rosyjskich dyplomatów zostało wydalonych z Bułgarii za szpiegostwo.

Źródła: NOVA/bTV/Portal Trójmorze

Fot: Prokuratura Generalna Republiki Bułgarii

Skip to content