Rozbiór Ukrainy pozbawił kraj węgla

Podziel się tym wpisem:

Okupacja Zagłębia Donieckiego i Donbasu, wstrzymanie importu z Rosji i Kazachstanu, powodują, że Ukraińcy muszą kupować węgiel z Polski, a nawet z Kolumbii.

Prywatne firmy eksploatujące złoża węgla mogą stracić koncesje na wydobycie surowców w tym kraju. Poinformował o tym prezes spółki Cola Energy, notowanej na warszawskim parkiecie.

– Na terenach poza kontrolą Ukrainy w wyniku działań wojennych znalazło się 8 kopalń. Wydobycie węgla zostało tam przerwane. Obecnie kopalnie te są już poza grupą, spółka kontroluje i operuje kopalniami, które są pod kontrolą. W wyniku działań wojennych spółka straciła 80 proc. aktywów, których wycena opiewa na kwotę 150 mln USD – powiedział Wiktor Wiśniowiecki dyrektor generalny grupy Coal Energy.

Teraz firma może stracić jedną z dwóch kopalni w tym kraju, bowiem władze chcą wymówić jej umowę dzierżawy. Oficjalnie prokuratura wszczęło śledztwo wobec spółki zależnej, zarzucając jej szereg nieprawidłowości. Chodzi o kopalnię im. Świętej Matrony Moskiewskiej. Sprawa już jakiś czas toczy się przed sądem w Doniecku.

Zerwanie umów dzierżawy jest wysoce prawdopodobne, bowiem na początku tego roku prawo do wydobywania węgla w pięciu kopalniach stracił jeden z ukraińskich oligarchów Rinat Achmetow. Fundusz Mienia Państwowego stara się w ten sposób zabezpieczyć dostawy deficytowych surowców energetycznych w obliczu napiętych stosunków z Rosją.

Separatyści w posiadaniu węgla

W lutym z kolei Coal Energy sprzedała kopalnię Błagowieszczeńska. Zaś w grudniu ubiegłego roku zakłady Donprombiznes, Eximenergo, Donugletekhinvest, Coal Energy Ukraine, Ugledobycha, Donantracit i Antracit. Wszystkie zakłady zlokalizowane były na terenach zajętych przez prorosyjskich separatystów. Ukraińskiej energetyce brakuje szczególnie węgla antracytowego, którego podaż blokowane jest przez Kreml.

Z kolei Rinat Achmetow oskrarżany jest o przygotowywanie zamachu stanu. Achmetow uważany jest za lidera klanu donieckiego. Wcześniej oligarcha sponsorował Wiktora Janukowycza w kampanii prezydenckiej. Achmatowa łączą dobre stosunki z Rosjanami. Okupacja Ukrainy nie zaszkodziła jego majątkowi wycenianemu na 7,6 mld dolarów. Jego największymi aktywami są surowcowy holding Metinvest oraz energetyczny gigant DTEK, wyceniane odpowiednio na 3,3 i 2,1 mld dolarów.

Skip to content