Rozmowa Mateusza Morawieckiego z premierem Rumunii. Poparcie dla Inicjatywy Trójmorza

Podziel się tym wpisem:

Premierzy obydwu państw omówili telefonicznie wiele kwestii, w tym bezpieczeństwo, współpracę regionalną czy sprawę walki z pandemią. Rozmawiano także o przygotowaniach do nadzwyczajnego posiedzenia Rady Europejskiej w Brukseli zaplanowanego na 24 i 25 maja.

Szefowie rządów oprócz tego zajęli się kwestiami dwustronnymi. Skupiono się przede wszystkim na październikowych polsko-rumuńskich konsultacjach międzyrządowych.

Poparcie dla Trójmorza

Zarówno premier Morawiecki, jak i premier Cîțu przy omówieniu spraw współpracy regionalnej podkreślili wagę Inicjatywy Trójmorza. Dodano, że projekt ten walnie przyczynia się do rozwijania powiązań w regionie między Morzem Bałtyckim, Adriatyckim i Czarnym.

Premierzy wyszczególnili obszary współpracy w ramach Inicjatywy, szczególną uwagę zwracając na tematy związane z energią, transportem czy komunikacją cyfrową. Podczas rozmów nie zabrakło również omówienia dużej roli Stanów Zjednoczonych w realizacji założeń Trójmorza.

Bukareszt siedzibą Europejskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa

Mateusz Morawiecki z pełnym uznaniem wyraził się o wyborze Bukaresztu jako siedziby Europejskiego Centrum Cyberbezpieczeństwa w przemyśle, technologii i badaniach naukowych. Premier Polski określił współpracę w tym zakresie jako jedną z najistotniejszych.

Szefowie rządów podkreślili również zalety wynikające ze wspólnych zamówień sprzętu dla swoich wojsk.

Nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej

24-25 maja 2021 roku w Brukseli będzie mieć miejsce nadzwyczajne posiedzenie Rady Europejskiej. W związku z tym premierzy wspólnie podjęli również kwestie działań Unii Europejskiej dotyczących pandemii oraz polityki klimatycznej. Mateusz Morawiecki i Florin Cîțu zgodzili się, że Unia powinna zapewnić właściwą pomoc dla państw, w których transformacja energetyczna będzie szczególnie kosztowna.

Skip to content