Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Rozmowa szefów dyplomacji USA i Austrii. Blinken wskazał na rolę Trójmorza dla gospodarki regionu

Podziel się tym wpisem:

Amerykański sekretarz stanu Antony J. Blinken rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Austrii Alexandrem Schallenbergiem. Jak przekazał Departament Stanu USA, Blinken „podkreślił znaczenie Inicjatywy Trójmorza dla wzmocnienia odporności gospodarczej regionu”.

Jak czytamy w komunikacie amerykańskiej dyplomacji, Blinken podziękował stronie austriackiej za organizację w Wiedniu spotkania wysłanników USA i Iranu JCPOA (porozumienia nuklearnego z Iranem). Wskazał też na rolę partnerstwa amerykańsko-unijnego.

Innym ważnym punktem rozmowy była polityka klimatyczna. „Od naszych silnych partnerów, takich jak Austria, potrzebujemy kreatywnego myślenia, by osiągnąć kluczowy cel: ograniczenie globalnego ocieplenia do 1,5 st. C” – napisał amerykański dyplomata na Twitterze.

„Wspólne wartości i interesy”

Schallenberg wskazał, że Waszyngton i WIedeń mają „wspólne wartości i interesy”. Podkreślił rolę ożywienia strategicznego partnerstwa obu państw.

„Silne partnerstwo transatlantyckie ma kluczowe znaczenie dla sprostania obecnym i późniejszym wyzwaniom. Potrzebujemy unijno-amerykańskiego przywództwa w walce ze zmianami klimatycznymi, promowaniu bezpieczeństwa i dobrobytu w regionie Bałkanów Zachodnich” – czytamy w wypowiedzi szefa MSZ Austrii cytowanej na profilu resortu na Twitterze.

Źródła: Departament Stanu USA, MFA Austria

Fot. Secretary Antony Blinken/Twitter

Skip to content