Rozpoczął się Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Wyróżnienie dla Michaela Caine’a za wkład w światowe kino

Podziel się tym wpisem:

Po rocznej przerwie spowodowanej pandemią, w innym niż dotychczas sierpniowym terminie, wystartował 55. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach. Wydarzenie otworzył film Davida Ondříčka „Zátopek”, a podczas ceremonii inauguracyjnej Kryształowego Globusa za niezwykły wkład artystyczny w światowe kino otrzymał brytyjski aktor i zdobywca dwóch Oscarów, Michael Caine.

Wspomniana data festiwalu jest o tyle nietypowa, bo zazwyczaj Karlowe Wary odwiedzane były przez fanów kina, dziennikarzy i gwiazdy filmowe w pierwszych tygodniach lipca. Tymczasem w tym roku wszystko zaczęło się w piątek i potrwa do soboty 28 sierpnia.

Ethan Hawke i Johnny Depp

Michael Caine to nie jedyna gwiazda światowego kina, która odwiedzi stolicę kraju karlowarskiego. Na imprezie pojawi sę również amerykański aktor, reżyser i scenarzysta Ethan Hawke, który z kolei podczas ceremonii zamknięcia odbierze Nagrodę Prezydenta Festiwalu.

Inną hollywoodzką gwiazdą, która zaszczyci swoją obecnością czeski festiwal jest Johnny Depp. Aktor znany między innymi z serii „Piraci z Karaibów” czy wieloletniej współpracy z Timem Burtonem zjawi się w Karlowych Warach już pod koniec imprezy. Depp przyjedzie do Czech jednak w nieco innej roli niż zazwyczaj, bowiem zostanie zaprezentowany jako producent dwóch filmów, które zresztą zostaną pokazane na festiwalu – dokumentu „Crock of Gold: A Few Rounds with Shane MacGowan” oraz dramatu opartego na faktach „Minamata”.

Dwie sekcje konkursowe

W Karlowych Warach celebruje się oczywiście także czeskie gwiazdy kina. Nagrodzony Oscarem reżyser Jan Svěrák podczas ceremonii zamknięcia odbierze Nagrodę Prezydenta Festiwalu dla krajowych filmowców. W czwartek zostanie zaprezentowany jego film „Jazda”, który zdobył Kryształowego Globusa dla najlepszego filmu na 30. Festiwalu Filmowym w 1995 roku.

Festiwal zaprezentuje 32 premiery w dwóch sekcjach konkursowych – „Konkursie Głównym” i „Na Wschód od Zachodu” – oraz pozakonkursowym programie „Spektakle Specjalne”. Oprócz filmów fabularnych w obu sekcjach w tym roku znalazły się także filmy dokumentalne.

Źródło: irozhlas.cz

Skip to content