RT podżega do ludobójstwa

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Ukraina uznała rosyjskiego nadawcę RT (dawniej Russia Today), który jest całkowicie kontrolowany przez Kreml, za „podmiot podżegający do ludobójstwa”. Nadawanie stacji oraz jej działalność w social mediach została zablokowana na terenie Unii Europejskiej.

Decyzja ukraińskich władz została podyktowana niedzielnym wystąpieniem prezentera RT. Jak przekazał w „wejściu na żywo”, „ukraińskie dzieci, które krytykują Rosję i rosyjskie działania, powinny zostać utopione lub spalone”.

„To podżeganie do ludbójstwa!” – odpowiada na Twitterze Dmytro Kuleba – szef ukraińskiej dyplomacji.

Prowojenne słowa

Anton Krasowski to prezenter RT, który od początku swojej działalności prezentuje skrajnie prowojenne i antyukraińskie poglądy. Został wpisany na unijną listę sankcji, jako jeden z wielu prezenterów rosyjskich mediów „propagandowych”.

Skandaliczne dla Ukraińców słowa pojawiły się w momencie, gdy Krasowski odpowiadał na relację rosyjskiego pisarza science-fiction Siergieja Łukjanenki. Pisarz opowiadał, jak w latach 80. po raz pierwszy odwiedził Ukrainę. To wtedy z ust napotkanych dzieci usłyszał, że „żyłoby im się lepiej, gdyby nie Moskwa, okupująca ich kraj”.

„Powinny zostać utopione w Tysynie (rzeka na Ukrainie” – odpowiedział prowadzący. „Ewentualnie można je spalić” – dodał.

Podżeganie do ludobójstwa

„Rządy, które wciąż nie zakazały RT, powinny obejrzeć to nagranie” – napisał na Twitterze Dmytro Kuleba, zamieszczając we wpisie fragment programu, w którym Krasowski śmieje się m.in.. z doniesień o gwałtach na starszych kobietach, dokonywanych przez Rosjan.

RT (dawniej Russia Today) to prorosyjska, państwowa i całkowicie kontrolowana przez Kreml telewizja. Od początku wojny nazywana jest „tubą propagandową” Moskwy, przekazując prowojenne i antyukraińskie poglądy.

fot. twitter/@nexta_pl

Skip to content