Rumunia także pójdzie w prawą stronę?

Podziel się tym wpisem:

Skrajnie prawicowa rumuńska partia AUR (Sojusz na rzecz jedności Rumunów) rośnie w siłę. W ostatnich miesiącach ugrupowanie może liczyć na coraz lepsze wyniki i perspektywy przed przyszłorocznymi wyborami parlamentarnymi.

W następnym roku, Rumunia (członek Unii Europejskiej) będzie mierzyć się z organizacją wyborów samorządowych, parlamentarnych oraz tych do Parlamentu Europejskiego. Sprawia to, że 2024 rok będzie wyjątkowo ważny dla przyszłości kraju oraz samej Europy. Rumunia bowiem może stać się kolejnym krajem, który „przejdzie” na prawo.

„Te wybory są niezwykle ważne dla sytuacji wewnętrznej kraju oraz polityki Rumunii tak samo jak dla sytuacji w Europie, gdzie partie prawicowe rosną w siłę i zyskują na popularności w wielu krajach. Takich jak: Szwecja, Słowacja czy Holandia” – powiedział w rozmowie z Euronews Fernando Casal Bertoa, profesor na Uniwersytecie w Nottingham.

„Przyszłoroczne wybory mogą całkowicie zdeterminować i jednocześnie zmienić kurs w jakim podąża kraj” – dodał.

Prawica rośnie w siłę

W niedawno przeprowadzonym sondażu (przez instytut badania opinii publicznej INSCOP) na początku lipca wskazał, że rządząca obecnie koalicja, w której skład wchodzą lewicowi socjaldemokraci (PSD) i centroprawicowi liberałowie (PNL) – nie mogą obecnie liczyć na samodzielną większość w przyszłorocznych wyborach parlamentarnych.

Rodzi to więc pytanie, czy rumuńska polityka przejdzie „gruntowny remont”. Rządząca koalicja boryka się bowiem z poważnym problemami, które nasiliły się w obliczu wojny na Ukrainie oraz kryzysu gospodarczego. Koalicja ma problem ze sprawnym zarządzaniem finansami publicznymi. Eksperci podkreślają, że sytuacja ta rodzi idealne podłoże dla skrajnej prawicy. Według sondażu (portal News.ro – na próbie 1100 osób, między 23.10 a 2.11.) na premiera socjaldemokratów (PSD) zagłosowałoby 29,5 proc. Rumunów, na kandydata liberałów: 18,4 proc.

Według sondażu INSCOP skrajnie prawicowa partia opozycyjna Sojusz na rzecz Jedności Rumunów (AUR) – skrót od „złota” w języku rumuńskim – miałaby 20,2% poparcia wyborców, co dałoby jej przewagę nad liberałami.

Euronews

Fot. Image by frimufilms on Freepik

Skip to content