Rumunia wzywa, by nie opuszczać Ukrainy. „To powinien być priorytet”

Podziel się tym wpisem:

Prezydent Rumunii Klaus Iohannis w przemówieniu przed Parlamentem Europejskim w Strasburgu apelował, by nie opuszczać walczącej o wolność Ukrainy.

„Musimy stać po stronie Ukrainy i jej narodu” – zaznaczył.

Nie opuszczać Ukrainy

Zdaniem Iohannisa, wspieranie Ukrainy powinno być dla UE priorytetem. Dodał, ze z biegiem czasu obserwowane jest coraz większe zmęczenie wojną. Jego zdaniem obrona demokracji, solidarności, integralności i suwerenności, jako podstawowych wartości, które wyznaje Wspólnota, nie powinno być podparte „zmęczeniem solidarnością”.

Rozszerzenie UE

Prezydent Rumunii apelował także o przyspieszenie prac nad rozszerzeniem UE o nowych członków. Jako argument podał swój kraj, który jego zdaniem jest idealnym przykładem tego, jak wiele dobrego daje członkostwo w UE, i jak niezwykle mocno przyspiesza ono transformacje kraju.

„Powiększenie naszej europejskiej rodziny poprzez przyjęcie nowych członków tylko wzmocni Unię” – podkreślił, odnosząc się do historycznych decyzji podjętych przez Radę Europejską w grudniu 2023 r. w sprawie Mołdawii, Ukrainy, Bośni i Hercegowiny oraz Gruzji.

Podkreślił, że rozszerzenie UE stanowi podstawową część strategicznej odpowiedzi UE na zmiany w geopolityce europejskiej. To także inwestycja w trwały pokój, stabilność oraz demokrację.

Jednocześnie wezwał do jak najszybszego przyjęcia Rumunii do Strefy Schengen. Bukareszt był blisko Strefy, ale wejście zablokowała Austria. Zdaniem Wiednia, Rumunia nie jest gotowa na przystąpienie do bezwizowego i bezgranicznego ruchu, z uwagi na zbyt małą kontrolę nad przepływem osób, zwłaszcza migrantów.

Pap/

Fot. Obraz autorstwa frimufilms na Freepik

Skip to content