Rumunia zwiększy wydatki na zbrojenia

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

Zgodnie z zapowiedzią prezydenta Rumunii Klausa Iohannisa, jego kraj już w 2023 roku ma zwiększyć wydatki na obronność do poziomu 2,5 proc. PKB.

Prezydent wskazał, że takie działanie jest obecnie niezbędne, zwłaszcza w obliczu największego od końca II wojny światowej napięcia militarnego w Europie. Zapowiedź została ogłoszona podczas uroczystości w Bukareszcie związanych z obchodzonym we wtorek świętem armii.

“W nadchodzącym roku zrobimy krok naprzód, zwiększając budżet obronny do 2,5 proc. PKB w celu wzrostu zdolności armii do wypełnienia swojej misji, a tym samym zapewnienia Rumunii jeszcze większej wiarygodności jako regionalnego filaru bezpieczeństwa” – powiedział Klaus Iohannis.

Prezydent Iohannis przypomniał jednocześnie, że już od 2017 roku władze Rumunii przeznaczały na swoją armię 2 proc. PKB.

Podczas uroczystości wyjaśnił, że wydatki na siły zbrojne jego kraju muszą zostać zwiększone, gdyż w regionie Rumunii „istnieją państwa o przestarzałej mentalności, które używają siły zbrojnej, aby zagrozić suwerenności niepodległego kraju”.

“Nasza odpowiedź, państw NATO i naszych partnerów, musi być zdecydowana i konsekwentna, służąc odstraszeniu każdego potencjalnego przeciwnika” – podsumował prezydent Rumunii.

pap/twitter/reuters

fot. twitter/@RRInternational

Skip to content