Rozpoczynające się ferie zimowe w pięciu województwach, to także początek akcji „Ferie z WOT”. Kolejna edycja akcji będzie okazją do zapoznania się z tym, jak funkcjonuje WOT, jak wygląda służba i kto może zostać „terytorialsem”. Ochotnicy podczas przerwy w nauce przejdą szkolenie podstawowe kończące się przysięgą – poinformował rzecznik Dowództwa WOT mjr Witold Sura.
„Przed bramami koszar w Lublinie, Jarosławiu, Słupsku, Cieszynie i Chełmie z kartami powołania stawią się ochotnicy do Wojsk Obrony Terytorialnej. Przerwę w nauce wykorzystają na odbycie szkolenia podstawowego, po którym złożą przysięgę wojskową i rozpoczną służbę dla Rzeczypospolitej Polskiej” – napisał rzecznik w komunikacie opublikowanym w piątek na stronie WOT.
Przypomniał, że „istotą służby w Wojskach Obrony Terytorialnej jest jak najlepsze zbalansowanie życia osobistego i zawodowego z obowiązkami w ramach terytorialnej służby wojskowej”, i ta zasada odnosi się także do uczniów, studentów i nauczycieli. „Stąd też inicjatywa WOT i wyjście naprzeciw oczekiwaniom młodych ochotników oraz nauczycieli i dopasowanie terminów szkoleń podstawowych do ogólnopolskiego harmonogramu ferii zimowych” – dodał.
Ferie z WOT
Pierwsza edycja akcji miała miejsce w 2019 roku. Prawie 50 proc. zgłaszających się do wydarzenia ochotników, stanowili uczniowie oraz studenci. Podeszli oni do szkolenia podstawowego.
W piątek (13 stycznia) ochotników przyjmują na szkolenie trzy brygady OT: 2. Lubelska, 7. Pomorska i 13. Śląska; w sobotę bramy koszar otworzą 3. Podkarpacka i 19. Nadbużańska BOT.
Sam projekt nie różni się jednak od systemu szkolenia, który został przyjęty przez WOT. Ochotników czeka szesnastodniowe szkolenie podstawowe, które odbywa się w wyznaczonych rejonach ćwiczeń. Rzecznik jednostki podkreśla jednak, że trwające ponad dwa tygodnie szkolenie to dopiero „początek drogi”.
W najbliższy weekend jedna trzecia żołnierzy WOT będzie uczestniczyła w szkoleniach rotacyjnych, specjalistycznych i zintegrowanych w swoich stałych rejonach odpowiedzialności. Cały cykl szkolenia żołnierzy WOT trwa trzy lata i jest podzielony na trzy etapy: szkolenie indywidualne (pierwszy rok), specjalistyczne (drugi rok) i zgrywające (trzeci rok). W tym czasie żołnierze OT szkolą się w ramach szkoleń rotacyjnych, organizowanych w dni wolne od pracy i nauki, przez co najmniej dwa dni w miesiącu. Każdy rok szkoleniowy ochotnicy kończą dwutygodniowym szkoleniem zintegrowanym.
Sura dodał, że kolejna okazja do odbycia 16-dniowych szkoleń podstawowych w czasie, kiedy nie będą one kolidowały z nauką i studiami, nadarzy się w wakacje – w WOT rozpoczęły przygotowania do projektu „Wakacje z WOT”.
PAP/twitter
fot. twitter/@terytorialsi