Trimarium

Analizy, opinie i komentarze najważniejszych wydarzeń

Ruszył XIII Kongres „Polska Wielki Projekt”. W tym roku pod hasłem „suwerenność”

Autor: Redakcja
Podziel się tym wpisem:

W Warszawie w piątek 2 czerwca rozpoczął się XIII Kongres „Polska Wielki Projekt”, którego hasłem przewodnim w tym roku jest „suwerenność”. Gośćmi wydarzenia są m.in.: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Jacek Sasin i Piotr Gliński oraz licznie przedstawiciele świata nauki, kultury czy gospodarki.

TRANSMISJA:

W niedzielę wręczona zostanie nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

Kongres trwa od 2 do 4 czerwca. Odbywa się w Arkadach Kubickiego w Warszawie. Jak przyznał w rozmowie z PAP prof. Zdzisław Krasnodębski „nie jest to impreza polityczna”.

„Nie jest to impreza stricte partyjna, więc wyznacza też nowe kierunki, toruje drogę nowym pomysłom” – zauważył profesor. „Kongres będzie poświęcony suwerenności w różnych jej znaczeniach” – dodał.

Wydarzenie będzie toczyło się wokół kwestii z dziedziny gospodarki, relacji wewnątrz Unii Europejskiej, które w obliczu licznych kryzysów zostały wystawione na próbę oraz wokół kultury czy urbanistyki.

„Spodziewamy się, że da to nowy impuls do nowych działań, nowych pomysłów, które potem będą przełożone na praktykę polityczną” – dodał

Na rozpoczęcie

Pierwszy dzień otworzyła debata „Globalna przebudowa. Konsekwencje wojny na Ukrainie dla ładu europejskiego i światowego”, w której głos zabrali: premier Mateusz Morawiecki, b. szef MSZ Jacek Czaputowicz, europoseł i negocjator polskiego członkostwa w UE Jacek Saryusz-Wolski oraz b. szef MON Jan Parys.

W debacie „Podmiotowość gospodarcza w Unii Europejskiej” wzięli udział m.in. pełnomocnik rządu ds. polsko-ukraińskiej współpracy rozwojowej Jadwiga Emilewicz, Bartosz Marczuk, wiceprezes zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, socjolog i politolog prof. Tomasz Grosse i profesor nauk ekonomicznych Grigoris Zarotiadis z Uniwersytetu w Salonikach.

W dyskusji „Regionalne odpowiedzi na neoimperializm” uczestniczyli będą: filozof, europoseł Ryszard Legutko i historyk David Engels, a rozmowie „Polska i Francja – nowe przywództwo w Europie?” – prof. Krasnodębski, historyk Phillipe Fabry, czy doradca polityczny Eryk Mistewicz.

Drugi dzień pod znakiem „made in Poland”

„Made in Poland – polski sukces za granicą” – to panel, który otworzy drugi dzień kongresu. Będzie to dyskusja z udziałem szefa MAP Jacka Sasina, członka zarządu Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu Zdzisława Sokala oraz prezesa FAKRO Ryszarda Florka.

Natomiast w debacie „Sprawiedliwy pokój – reparacje, zadośćuczynienie, pojednanie” uczestniczyć będą m.in. historyk Spero Simeon Z. Paravantes (Uniwersytet w Utrechcie), dziennikarz i filozof Omiros Tachmazidis i prezes fundacji Ovaherero Genocide Uria Nandiuasora Mazeingo.

Nad przyszłością konserwatyzmu debatować będą Mary Eberstadt (Catholic Information Center oraz Faith & Reason Institute), filozof polityki Zbigniew Stawrowski i pisarz Bronisław Wildstein.
W panelu „Quo vadis universitas?” wezmą udział filozof Brett Bourbon (Uniwersytet w Dallas), teolog Jacob Phillips (Uniwersytet St. Mary w Londynie) i publicysta Nicholas Eberstadt (American Enterprise Institute).

Niedziela – ostatni dzień

W niedzielę, ostatniego dnia kongresu, zaplanowano panel „Zielone miasta przyszłości” z udziałem dyrektora Narodowego Instytutu Architektury i Urbanistyki Bolesława Stelmacha, architekta i urbanisty Jana Beliny-Brzozowskiego (BBGK Architekci) i Urszuli Forczek-Brataniec (Katedra Architektury Krajobrazu). Natomiast w panelu „Wojna i kultura” rozmawiać będzie wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, historyk, prof. Wojciech Roszkowski i p.o. dyrektora generalnego rezerwatu Ławra Kijowsko-Peczerska Maksym Ostapenko.
W sobotę podczas uroczystości wręczona zostanie nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a w niedzielę – medal „Odwaga i Wiarygodność”.

Krasnodębski podkreślił, że nagroda im. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego jest przeznaczona dla twórców. Jak dodał, ostatnio wyróżniono m.in. profesora Andrzeja Nowaka czy profesora Ryszarda Legutko.

„Nagradzamy nie tylko za wybitność, ale także za wartości, które twórczość tego wybitnego twórcy reprezentuje. Nagradzamy kogoś, kto w nowoczesny sposób kontynuuje polską tradycję, buduje polską kulturę, a nie ją destruuje czy z nią zrywa” – zaznaczył.

Jak dodał profesor, medal „Odwaga i Wiarygodność” jest wręczany osobom z zagranicy, które przyczyniają się do promowania dobrego imienia Polski. „Mogę zdradzić, że tym razem ten medal zostanie wręczony Brytyjczykowi” – poinformował. 

Patronat nad wydarzeniem objęła Fundancja Trójmorze.

Więcej informacji: www.polskawielkiprojekt.pl

Redakcja/pap/polskieradio24.pl/Polska Wielki Projekt

Fot. Twitter/@WielkiProjekt

Skip to content