Rząd Ukrainy zatwierdził krajowy plan działania w zakresie odnawialnych źródeł energii do 2030 r.

Podziel się tym wpisem:

Rząd Ukrainy zatwierdził krajowy plan działania w zakresie energii odnawialnej 2030 r., w którym wyznaczył pułap do 27% udziału zielonej w mikście energetycznym ogłosiła Rada Ministrów.

„Mówimy o energii słonecznej, wiatrowej, biogazie, a także mikro i małych elektrowniach wodnych” – powiedział premier Denys Shmyhal, dodając, że plan jest częścią ogólnej krajowej strategii energetycznej i elementem drogi do członkostwa w Unii Europejskiej. Podczas spotkania w dniu 13 sierpnia rząd zatwierdził przepisy mające na celu wdrożenie pilotażowych aukcji na dystrybucję kwot dla producentów energii odnawialnej.

„Testujemy system zielonych aukcji, aby uruchomić go z pełną mocą w 2025 roku”, powiedział premier, dodając, że plan przewiduje łącznie 38 środków i wskaźników wydajności oraz określa osoby za nie odpowiedzialne.”Dokument jest wyraźnie skorelowany z europejskimi normami i standardami. Jego celem jest zwiększenie udziału „zielonej” energii w końcowym zużyciu brutto do 27 procent do 2030 roku” – dodał premier.

Według Shmyhala potencjalni inwestujący w energię odnawialną będą mieli zagwarantowane wsparcie ze strony ukraińskiego rządu w celu przyspieszenia realizacji projektów związanych z energią odnawialną, co z kolei zmniejszy ogólny deficyt mocy w krajowej sieci energetycznej.

Tymczasem rząd Ukrainy oświadczył, że kontynuuje prace nad decentralizacją swojego systemu energetycznego oraz zwiększeniem produkcji i stabilności sieci, zatwierdzając uchwałę, która usuwa „niepotrzebne ograniczenia” w imporcie niektórych towarów i sprzętu niezbędnego dla sektora energetycznego. „Jest to uproszczenie procedury, tak aby niezbędny sprzęt dla naszego przemysłu energetycznego był importowany do Ukrainy tak szybko, jak to możliwe, bez opóźnień i dodatkowych opłat” – czytamy w oświadczeniu wydanym przez rząd Ukrainy. Pod koniec lipca Unia Europejska przyznała 100 milionów euro dotacji na odbudowę ukraińskiej infrastruktury energetycznej, która została poważnie uszkodzona na skutek pełnoskalowej agresji Rosji na Ukrainę. Unia Europejska chce chronić rozwijać połączenia międzysystemowe z systemami energetycznymi krajów UE.

Źródło: ceenergynews.com/

Skip to content