Rzecznik polskiego rządu: Czechy wycofają skargę do TSUE po zawarciu umowy

Podziel się tym wpisem:

– Negocjacje w sprawie Turowa są na finiszu, świadczy o tym zawarcie umowy ramowej. Czesi wycofają skargę przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej zaraz po zakończeniu negocjacji – powiedział na konferencji w Brukselii rzecznik rządu Piotr Mueller.

Mateusz Morawiecki i Andrej Babiš negocjowali umowę kończącą nieporozumienia w sprawie kopalnii i elektrowni w przygranicznym Turowie podczas szczytu unijnego, który odbywa się w stolicy Belgii.

Ustalenia obu stron

Wstępny projekt porozumienia mówi o tym, że Polska dokona inwestycji o wartości 45 milionów euro. Pieniądze zostaną przeznaczone na projekty wokół Turowa. Powstanie również komisja ekspercka, która przeanalizuje wpływ kopalnii na ekosystem. Polska Grupa Energetyczna natomiast ma zająć się inwestycjami środowiskowymi, w tym budową ekranów, które zabezpieczą wody gruntowe.

Polski premier przekonywał Czechów, że przerwanie prac wydobywczych w Turowie jest niemożliwe, bowiem kopalnia stanowi zaopatrzenie dla elektrowni produkującej 7 procent krajowej energii.

Nieporozumienia wokół porozumienia

W nocy Mateusz Morawiecki przekazał, że porozumienie z Czechami zostało już osiągnięte. Z kolei Andrej Babiš później na porannej konferencji oświadczył, że rozmowy jeszcze się nie zakończyły, jednocześnie wyrażając nadzieję na ich rychły finał.

Na te nieporozumienia nieco światła postanowił rzucić rzecznik rządu, Piotr Mueller. Przeinaczenia są efektem tego, że skarga zostanie wcyofana po podpisaniu porozumienia. To naturalne w takich sytuacjach – napisał na Twitterze Mueller.

Źródłó: IAR, Twitter

Skip to content