Sali Berisha z zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych

Autor: Jakub Lachert
Podziel się tym wpisem:

Albański polityk, były prezydent i premier Sali Berisha został objęty w środę zakazem wjazdu do Stanów Zjednoczonych. Amerykański Sekretarz Stanu Anthony Blinken podkreślił że polityk związany z Demokratyczną Partii Albanii (DPA) dopuszczał się poważnych nadużyć władzy związanych z korupcją w tym ze sprzeniewierzeniem środków publicznych.

W okresie jego prezydentury oraz rządu DPA w latach 90. Albania przeszła gwałtowną transformację ekonomiczną z systemu komunistycznego Envera Hodży do gospodarki liberalnej. Jednakże przekształcenia te doprowadziły do pojawienia się negatywnych zjawisk w postaci piramid finansowych, które doprowadziły do zapaści gospodarczej w Albanii oraz masowej emigracji z tego państwa.

Rozczarowanie Berishą

Sali Berisha zarówno w latach 90., kiedy sprawował funkcję prezydenta, jak również w latach dwutysięcznych, kiedy z przerwami był premierem, był oskarżany o zawłaszczanie sceny politycznej oraz gospodarce przez ludzi związanych ze swoim środowiskiem. Było to duże rozczarowanie wobec polityka, który stawał na czele studenckich protestów, które doprowadziły do zakończenia rządów komunistów, które po śmierci Enera Hodży w roku 1985 dotrwały do 1992 roku.

Albania była jednym z tych państw bloku wschodniego, które nie przeszło pełnej transformacji ustrojowej. Wygrana prawicowych sił nie wiązała się ze zmianami w aparacie państwowym, który nie był w stanie zreformować wymiaru sprawiedliwości czy instytucji administracji publicznej.

Zepchnięty na margines

Sankcje amerykańskie wobec albańskiego polityka mogą być szansą dla  DPA do odcięcia się od dziedzictwa Saliego Berishi i stworzenia nowego ugrupowania chadeckiego. Ostatnie 3 kadencje od 2013 roku były zdominowane przez rządy Ediego Ramy z Socjalistycznej Partii Albanii. DPA od 2013 roku jest rządzona przez Lulzima Bashę, jednakże Sali Berisha nadal był istotnym symbolem tego ugrupowania, które było utożsamiane z jego sposobem zarządzaniem państwa.

Obecna decyzja najbliższego sojusznika Albanii, Stanów Zjednoczonych, doprowadzi do zepchnięcia Sali Berishy na margines polityczny. DPA będzie się prawdopodobnie starała budować nowoczesny wizerunek partii, która może przezwyciężyć dominację Partii Socjalistycznej. Jeśli nie dojdzie do przedterminowych wyborów DPA ma obecnie 4 lata na budowę nowej jakości politycznej.

Fot. European People’s Party, CC BY 2.0, via Wikimedia Commons

Skip to content